Η Ελίνα Τζένγκο προκρίθηκε στον τελικό του ακοντισμού στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου. Η Ελληνίδα αθλήτρια σημείωσε 61.28 μέτρα στη δεύτερή της προσπάθεια και πέρασε το όριο των 61 μέτρων που είχε θέσει οι διοργανωτές για την πρόκριση.
Ο τελικός του ακοντισμού είναι προγραμματισμένος για τις 20 Αυγούστου στις 21:25 το βράδυ ώρα Ελλάδος. Η 20χρονη αθλήτρια, που προπονείται με τον Γιώργο Μποσκαριώβ, έχει ως στόχο ένα μετάλλιο, όπως δήλωσε μετά την πρόκρισή της.
«Ήμουν σε καλή κατάσταση προετοιμασμένη. Μας βοήθησε ο καιρός. Ήξερα ότι θα το κάνω. Στην πρώτη βολή μπήκα χαλαρά, όμως στη δεύτερη έκανα αυτό που ήθελα. Ήταν ο πρώτος στόχος και τώρα πάμε στον τελικό», δήλωσε η Ελίνα Τζένγκο.
«Η ψυχολογία μου είναι ανεβασμένη. Ο πρώτος στόχος μου ήταν να μπω στον τελικό και τώρα θα πάω για να διεκδικήσω το μετάλλιο», είπε για τον στόχο της στον τελικό του αγωνίσματος.