Ο Εμμανουήλ Καραλής έμεινε εκτός τελικού στο άλμα επί κοντώ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου του Μονάχου. Ο Έλληνας αθλητής κατέλαβε την όγδοη θέση στο δεύτερο προκριματικό γκρουπ με επίδοση 5,50 μέτρα.
Ο 22χρονος άλτης ήταν 13ος στο σύνολο και έμεινε εκτός της τελικής δωδεκάδας. Ο Καραλής πέρασε με την πρώτη προσπάθεια τα 5,30 και τα 5,50 μέτρα, ωστόσο είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 5,65 μέτρα.
Το όριο για την απευθείας πρόκριση στον τελικό ήταν 5,80 μέτρα. Ωστόσο, οι δώδεκα αθλητές που πήραν το «εισιτήριο» για τον τελικό σημείωσαν επίδοση 5,65 μέτρα.
«Δεν τα κατάφερα σήμερα. Ήταν δύσκολη χρονιά μετά τον κλειστό, η ψυχολογία μου δεν είναι καλή. Όταν δεν χαίρομαι να πηδάω δεν μου βγαίνει. Χρειάζομαι ένα διάλειμμα. Ξέρω τι μπορώ να κάνω, αγαπάω αυτό που κάνω, αλλά με στενοχωρεί ορισμένες φορές. Ο αθλητισμός έχει εννέα λύπες και μια χαρά. Μέσα από τον πρωταθλητισμό έμαθα ότι συνεχίζω. Θα συνεχίσω και πρέπει να επικεντρωθώ εκεί», σημείωσε μεταξύ άλλων ο Εμμανουήλ Καραλής μετά τον προκριματικό αγώνα στο άλμα επί κοντώ.