Η Εθνική ομάδα μπάσκετ επιβλήθηκε με 80-67 της Γεωργίας για το τουρνουά «Ακρόπολις» που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ. Για τη «γαλανόλευκη» απουσίασε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.
Ο σούπερ σταρ και ηγέτης της Εθνικής ξεκουράστηκε εν όψει της συνέχειας. Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Τουρκία στο φινάλε του τουρνουά, σε ένα πολύ δυνατό τεστ.
Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έδειξε δύο πρόσωπα στον αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύθηκε αρκετά από την ομάδα του Ηλία Ζούρου. Η Ελλάδα ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και «καθάρισε» με άνεση στο τέλος.
Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Μιχάλης Λούντζης. Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο πρώτος σκόρερ της Εθνικής με 21 πόντους.
Ο Δημήτρης Ιτούδης άνοιξε το rotation και δοκίμασε διάφορα σχήματα δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε πολλούς παίκτες.
Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-34, 47-56, 67-80
Γεωργία (Ηλίας Ζούρος): Αντρονικασβίλι 9 (1), Μαμουκελασβίλι 21, Μπουριανάτζε 2 (9 ριμπάουντ), Τσιντσάντζε, Σερμαντίνι 13, Σανάτζε 3 (1), Πεβάτζε, Μποκολισβίλι, Σενγκέλια 13, ΜακΦάντεν 6, Μπεκάουρι
Ελλάδα (Δημήτρης Ιτούδης): Ντόρσεϊ 10 (2), Λούντζης 8 (2), Λαρεντζάκης 6, Αγραβάνης 1, Καλάθης 5, Σλούκας 21 (1), Καλαϊτζάκης, Παπανικολάου 3 (1), Παπαπέτρου 6, Γόντικας 3, Αντετοκούνμπο 10, Κασελάκης 4, Αντετοκούνμπο Θ. 3 (1)