«Τέταρτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου στο Μόναχο! », αναφέρει ο υπουργός Εξωτερικών Νίκος Δένδιας σε ανάρτησή του στο twitter.
Τέταρτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου στο Μόναχο! Η 19χρονη αθλήτριά μας στον ακοντισμό, Ελίνα Τζένγκο, απέδειξε ότι το μέλλον της αξίζει. Θερμά συγχαρητήρια! #TeamHellas #Athletics #Munich2022
— Nikos Dendias (@NikosDendias) August 20, 2022
«Η 19χρονη αθλήτριά μας στον ακοντισμό, Ελίνα Τζένγκο, απέδειξε ότι το μέλλον της αξίζει. Θερμά συγχαρητήρια!», προσθέτει.
Σημειώνεται ότι η Ελληνίδα αθλήτρια, που προπονείται με τον Γιώργο Μποσταριώβ, είχε καλύτερη βολή στα 65,81 μέτρα, που σημείωσε στη δεύτερή της προσπάθεια.
Η επίδοση αυτή είναι νέο ατομικό ρεκόρ για την 19χρονη αθλήτρια στην πρώτη της μεγάλη διάκριση σε επίπεδο γυναικών. Η Τζένγκο, είχε κατακτήσει πέρσι το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κάτω των 20 ετών ενώ αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στη συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία.
Ακολουθήστε το kathimerini.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο kathimerini.gr