Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Superleague. Ο Ματιέ Βαλμπουενά άνοιξε το σκορ στο 57’ και ο Λάζαρ Ραντζέλοβιτς διπλασίασε τα τέρματα των Πειραιωτών.
Η ομάδα του Κάρλος Κορμπεράν μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να πιέσει από το πρώτο λεπτό. Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 4’ με τον Αγκιμπού Καμαρά ενώ δύο λεπτά αργότερα είχε δοκάρι μετά από κεφαλιά του Χασάν.
Στο 8ο λεπτό ο τερματοφύλακας Πριόρ έκανε σπουδαία επέμβαση σε κεφαλιά του Σισέ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 11’ ο Κούτρης αστόχησε από πλεονεκτική θέση.
Από εκείνο το σημείο, ο ΠΑΣ ισορρόπησε την κατάσταση και ξεκίνησε να έχει τις στιγμές του στον αγωνιστικό χώρο. Στο 31’ ο Παντελάκης χτύπησε με τον Χασάν σε μία προσπάθεια που έκαναν να πιάσουν μία κεφαλιά. Ο 27χρονος αμυντικός του ΠΑΣ αποχώρησε με φορτίο από τον αγωνιστικό χώρο.
Στο 45’ ο Μανωλάς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του αλλά η φάση ήταν ως μη γενόμενη αφού ο Λιάσος ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο Ολυμπιακός μπήκε με το ίδιο μοτίβο στο δεύτερο ημίχρονο.
Η ομάδα του Πειραιά πίεζε για να βρει το γκολ και δικαιώθηκε στο 57ο λεπτό. Ο Βαλμπουενά πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Άβιλα από δεξιά και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
Στο 65’ ο ΠΑΣ απείλησε με το σουτ του Μπιλμπάο να περνάει λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα καλή στιγμή στο 68’ αλλά ο Σισέ έδιωξε την τελευταία στιγμή.
Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2-0 στο 74ο λεπτό. Οι παίκτες των Πειραιωτών άλλαξαν πολύ όμορφα την μπάλα, ο Μασούρας τροφοδότησε τον Ραντζέλοβιτς που με σουτ από το ύψος του πέναλτι βρήκε δίχτυα.
Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο ΠΑΣ είχε μία καλή στιγμή αλλά το σουτ του Παγκαλιάνη αποκρούστηκε από τον Βατσλίκ.
Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Μανωλάς (79΄ Μπα), Σισέ, Ανδρούτσος (46΄ Άβιλα), Κούτρης, Αγκιμπού Καμαρά, Μπουχαλάκης (53′ Εμβιλά), Βαλμπουενά, Ραντζέλοβιτς, Ντε Λα Φουέντε (64΄ Μασούρας), Χασάν (53΄ Ελ Αραμπί)
ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Πρίορ, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης (35΄ λ.τρ. Μπαγκαλιάνης), Κιάκος, Καραχάλιος, Μπιλμπάο, Λιάσος (79΄ Ριένστρα), Μέντες (61΄ Τζίμας), Λώλης (61΄ Παμλίδης), Κόντε (78΄ Σταματελόπουλος)