Συνηθισμένος στα δύσκολα, ο Ολυμπιακός έχει απόψε (22.00) μπροστά του ακόμη ένα κρίσιμο ευρωπαϊκό ραντεβού. Οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχονται στο «Καραϊσκάκης» τον Απόλλωνα Λεμεσού στη ρεβάνς του 1-1 της περασμένης Πέμπτης στο «ΓΣΠ» της Λευκωσίας για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, κυνηγώντας τη νίκη που θα τους στείλει στους ομίλους της διοργάνωσης.
Η εμφάνιση στο πρώτο παιχνίδι και η εικόνα ανωτερότητας που είχε ο Ολυμπιακός, κάνει άπαντες στο λιμάνι να αισιοδοξούν ότι γύρω στα μεσάνυχτα ο στόχος θα έχει επιτευχθεί, πως η ομάδα θα συνεχίσει στο Γιουρόπα και δεν θα γνωρίσει και δεύτερο αποκλεισμό που θα τη στείλει στους ομίλους του Conference League. Ο Κάρλος Κορμπεράν στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου αποκάλυψε εν μέρει τον τρόπο με τον οποίο θα διεκδικήσει ο Ολυμπιακός τη νίκη, αλλά δεν θέλησε να μπει σε λεπτομέρειες όσον αφορά την ενδεκάδα. «Θέλουμε να παίξουμε επιθετικά και να μην επιτρέψουμε στον αντίπαλο να μας απειλήσει», τόνισε ο Ισπανός τεχνικός και πρόσθεσε ότι όσοι ξεκινήσουν θα πρέπει να είναι 100% έτοιμοι για να ανταποκριθούν τόσο στον τομέα της τακτικής όσο και ψυχολογικά, αφήνοντας παράθυρο για αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Δεν αποκλείεται πάντως και παρά τα όσα είπε χθες ο Κορμπεράν, να μην υπάρξουν διαφοροποιήσεις σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, από τη στιγμή που και ο Χουάνγκ Ιν-Μπέομ μπήκε από την Τρίτη σε κανονικούς ρυθμούς προπόνησης.
Στα μεταγραφικά, μέσα στις επόμενες 48 ώρες αναμένεται στην Αθήνα ο Νοτιοκορεάτης επιθετικός Χουάνγκ Ουί-Τζο, ο οποίος θα αποκτηθεί ως δανεικός από τη Νότιγχαμ για έναν χρόνο. Επίσης στον δρόμο της επιστροφής για τον Πειραιά βρίσκεται ο Παναγιώτης Ρέτσος, που μένει ελεύθερος από τη Βερόνα. Υπενθυμίζεται ότι ο Ελληνας στόπερ έγινε το 2017 η ακριβότερη πώληση Ελληνα παίκτη, καθώς είχε παραχωρηθεί από τον Ολυμπιακό στη Λεβερκούζεν έναντι 22 εκατ. ευρώ.
Τέλος, από την ερχόμενη εβδομάδα θα ενσωματωθεί ξανά στις προπονήσεις ο Κώστας Φορτούνης, ο οποίος από την αρχή της προετοιμασίας γυμναζόταν με τους «κομμένους», με τον Κορμπεράν να δίνει στον Ελληνα μέσο μια δεύτερη ευκαιρία να διεκδικήσει θέση στην ομάδα.