Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών επιβλήθηκε με 12-9 της Ιταλίας και προκρίθηκε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Σπλιτ της Κροατίας. Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης ιδιαίτερα στην άμυνα και έχτισε διαφορά στο τρίτο οκτάλεπτο.
Η γαλανόλευκη θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο με αντίπαλο την Ισπανία. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για την Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου στις 21:30 ώρα Ελλάδος.
Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών προκρίθηκε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος για τέταρτη φορά στην ιστορία της.
Η Ελλάδα άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα με τη Νίνου. Οι Ιταλίδες βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με την Πικότσι αλλά η Ελευθερία Πλευρίτου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα της Αλεξίας Καμμένου. Οι Ιταλίδες ισοφάρισαν σε 2-2 με τη Μαρλέτα.
Η Ελλάδα έφτασε στο 3-2 με την Ξενάκη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Η γαλανόλευκη έφτασε στο 4-2 με εκτέλεση πέναλτι της Νίνου με την Μπιανκόνι να μειώνει για την Ιταλία προτού η Σιούτη δώσει την ομάδα της Αλεξίας Καμμένου προβάδισμα δύο γκολ.
Οι τυπικά γηπεδούχες μείωσαν για τελευταία φορά στο γκολ (6-5) με την Ταμπάνι. Από εκείνο το σημείο η Ελλάδα ανέβασε ρυθμό στην επίθεσή της και προηγήθηκε με 9-5 με τη Βασιλική Πλευρίτου.
Η Ελλάδα προηγήθηκε με 11-7 με γκολ της Χυδηριώτη στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με την Αβένιο να μειώνει στα τρία τέρματα. Η γαλανόλευκη έπαιξε στη συνέχεια εξαιρετικές άμυνες στην παίκτρια λιγότερη και κράτησε το προβάδισμά της.
Ελλάδα – Ιταλία 12-9
Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-2, 4-3, 2-2
Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη 1, Τριχά, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ξενάκη 1, Νίνου 3, Πάτρα 1, Σιούτη 1, Βασιλική Πλευρίτου 2, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σωτηρέλη.
Ιταλία (Κάρλο Σίλιπο): Κοντορέλι, Ταμπάνι, Γκαλάρντι, Αβένιο 4, Τζουστίνι, Μπετίνι, Πικότσι 1, Μπιανκόνι 1, Παλμιέρι 1, Μαρλέτα 1, Κοκιέρε, Βιακάβα, Μπαντσέλι.