Ο Βόλος επιβλήθηκε με 3-2 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο για την έβδομη αγωνιστική της Superleague. Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου βρέθηκε να χάνει με 2-0, ισοφάρισε πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο και έφτασε στην ανατροπή με γκολ του Κούτσια στο 78ο λεπτό. Ο Παναιτωλικός αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με δέκα παίκτης λόγω αποβολής του Καρέλη στο 44ο λεπτό.
Οι Βολιώτες έφτασαν τις 4 νίκες στο πρωτάθλημα και με 14 βαθμούς ανέβηκαν στη δεύτερη θέση. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έμεινε στους δέκα βαθμούς.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς στο ματς. Στο 4ο λεπτό ο Παναιτωλικός έβγαλε ιδανική αντεπίθεση, ο Κλέμαν έκανε άστοχη έξοδο και ο Σενγκέλια πλάσαρε από μακριά για το 1-0. Μετά το γκολ που δέχτηκε, ο Βόλος βγήκε μπροστά.
Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Γιάννη Αναστασίου να γίνονται επικίνδυνοι κυρίως με αντεπιθέσεις. Στο 16’ ο Παναιτωλικός έκανε το 2-0. Ο Κολοβός έβγαλε ωραία κάθετη στον Νταγκό, ο τελευταίος πλάσαρε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα αφού κόντραρε στον Εσκοβάλ.
Ο Βόλος συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί φάσεις κυρίως με τον Οζέγκοβιτς και τον Ντέλετις. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 στο 27ο λεπτό με ωραίο σουτ του Τσοκάνη.
Στο 32’ η ομάδα του Κώστα Μπράτσου είχε νέα καλή στιγμή με δυνατό σουτ του Φερνάντες. Τρία λεπτά αργότερα ο Βόλος ισοφάρισε με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Τσοκάνη. Στο 44ο λεπτό ο Καρέλης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα επειδή κλώτσησε τον Εσκοβάλ.
Στο 53’ ο Παναιτωλικός έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μπακάκης βρέθηκε τετ α τετ με τον Κλέιμαν. Στο 58ο λεπτό ο τερματοφύλακας του Βόλου απέκρουσε δυνατή κεφαλιά του Κορνέλιους μετά από εκτέλεση φάουλ του Σενγκέλια.
Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 78’ ο Βόλος έκανε την ολική ανατροπή. Ο Κούτσιας εκμεταλλεύθηκε λάθος έξοδο του Στεργιάκη και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν ήταν καλοί στην τελική προσπάθεια.
Παναιτωλικός (Αναστασίου): Στεργιάκης, Μπακάκης, Κορνέλιους, Λάρσον, Χουχούμης, Μάρτενσον (Ζοάο Πέδρο 83′), Φλόρες (Μλάντεν 46′), Κολοβός (Ντίας 83′), Σενγκέλια (Ντουάρτε 72′), Νταγκό (Μόρσεϊ 67′), Καρέλης.
Βόλος (Μπράτσος): Κλέιμαν, Ουές (Ματίγια 89′), Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα, Μπαριέντος, Τσοκάνης, Φερνάντες, Ντέλετιτς (Μπατόκιο 75′), Μεθκίδα (Κούτσιας 61′), Οζέγκοβιτς (Τάχατος 89′).