Τσάμπιονς Λιγκ: Πέρασε από το Μιλάνο η Τσέλσι, πήρε βαθμό στις καθυστερήσεις η Ρεάλ

Η Τσέλσι επιβλήθηκε με 2-0 της Μίλαν στην Ιταλία για την τέταρτη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ

1' 35" χρόνος ανάγνωσης

Η Τσέλσι επιβλήθηκε με 2-0 της Μίλαν στην Ιταλία για την τέταρτη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Λονδίνου, παρά την ήττα στην πρεμιέρα από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, είναι πλέον στην πρώτη θέση του ομίλου με 7 βαθμούς.

Η Μίλαν έμεινε στους 4 βαθμούς και είναι στην τρίτη θέση. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 18’ μετά από απευθείας κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Τομόρι.

Ο Ζορζίνιο άνοιξε το σκορ στο 21’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζορζίνιο. Ο Ομπαμεγιάνγκ στο 34’ έκανε το 0-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Με γκολ του Ρούντιγκερ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε το αήττητο (1-1) στον αγώνα κόντρα στη Σαχτάρ. Η ουκρανική ομάδα, άνοιξε το σκορ με γκολ του Ζούπκοφ στο 46’

Η Μπενφίκα, μετά το 1-1 της Λισαβόνας την τρίτη αγωνιστική, κατάφερε να πάρει βαθμό (1-1) από την Παρί Σεν Ζερμέν και στη Γαλλία σε αγώνα για την τέταρτη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι δύο ομάδες έχουν από 8 βαθμούς και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα καταλάβουν τις δύο πρώτες θέσεις του όγδοου ομίλου.

Ο Εμπαπέ άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό του αγώνα. Ο Ζοάο Μάριο ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 62ο λεπτό. Λίγο πριν το τέλος του αγώνα ακυρώθηκε γκολ του Γάλλου σούπερ σταρ ως οφσάιντ.