Ευρωλίγκα, Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 75-77: «Έσπασε το ρόδι» η ομάδα του Ράντονιτς

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 77-75 του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι για τη δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας

2' 27" χρόνος ανάγνωσης

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 77-75 του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι για τη δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Το τριφύλλι πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη φετινή διοργάνωση. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έφτασε στη νίκη με ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-4 με τον Χόλαντ με τον Γκριγκόνις να ισοφαρίζει. Με δίποντο του Μπεντίλ και τρίποντο του Λάζιτς ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 11-6 τρεισήμισι περίπου λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε αντίδραση και προσπέρασε (11-12) με τον Άντριους με τη σέρβικη ομάδα να παίρνει και πάλι το προβάδισμα (18-14) με τον Μίτροβιτς. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με τον Γκουντάιτις με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 24-18 του πρώτου δεκαλέπτου με δύο βολές του Ντόμπριτς.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 24-24 με δύο βολές του Γουίλιαμς. Με τρίποντο του Μπουχωρίδη το τριφύλλι προσπέρασε με 26-27 με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια. Με δύο διαδοχικά τρίποντο από Λι και Γκριγκόνις, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έφτασε στο 38-42 του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με έξι πόντους (38-44) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Οι Σέρβοι έδειξαν αντίδραση και μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά και προσπέρασαν (51-50) με καλάθι και φάουλ του Μπεντίλ. Με δύο βολές του Γκριγκόνις ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 51-52 με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το ελάχιστο προβάδισμα (56-57) μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι το 61-63 με δίποντο του Πονίτκα. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Ράντονιτς έκανε πολλά λάθη δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προσπεράσουν με πέντε πόντους (68-63) με δίποντο του Ντόμπριτς. Ο Γκριγκόνις με τρίποντο διατήρησε ζωντανό το τριφύλλι αλλά ένα καλάθι και φάουλ του Χασάν Μάρτιν έφεραν τον Ερυθρό Αστέρα στο 71-66.

Με καλάθι και φάουλ του Γκουντάιτις ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 73-71 δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Το τριφύλλι ισοφάρισε με δύο εύστοχες βολές του Ντέρικ Γουίλιαμς και προσπέρασε με 73-75 με λέι απ του Πονίτκα. Στα έξι δεύτερα πριν το τέλος ο Μπέντιλ αστόχησε σε βολή την στιγμή που ο Λι διαμόρφωσε το 74-77 από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας». Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με μία εύστοχη βολή του Ντόμπριτς.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 38-42, 56-57, 75-77

Ερυθρός Αστέρας (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ 4 (1/4 τρίποντα), Λαζάρεβιτς, Άνταμς 5 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μίτροβιτς 8 (6 ριμπάουντ), Λάζιτς 6 (2), Μάρτιν 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές), Ντόμπριτς 7 (0/5 τρίποντα), Ραντούλιτσα 3, Ιβάνοβιτς 7 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Πετρούσεβ 5, Μπέντιλ 18 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Παναγιώτης Καλαϊτζάκης 2, Λι 6 (1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 9 (4/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Γουίλιαμς 8 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Άντριους 8 (1), Γιώργος Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 10 (3/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκριγκόνις 17 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 12 (4/5 δίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ)

comment-below Λάβετε μέρος στη συζήτηση 0 Εγγραφείτε για να διαβάσετε τα σχόλια ή