Κύπελλο Ελλάδος: Η Καλαμάτα απέκλεισε τον Παναιτωλικό στα πέναλτι – Στην παράταση ο Πανσερραϊκός

1' 25" χρόνος ανάγνωσης

Η Καλαμάτα έκανε τη μεγάλη έκπληξη και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Κυπέλλου επικρατώντας του Παναιτωλικού στα πέναλτι. Η ομάδα της Μεσσηνίας αγωνίζεται στη Superleague 2.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Φλόρες στο 30ο λεπτό. Η Καλαμάτα έκανε την ανατροπή με δύο γκολ του Ρόβα στο 35′ και το 39′. Ωστόσο, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ισοφάρισε και πάλι με τον Φλόρες στο 78ο λεπτό.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι. Ο Ταΐρης απέκρουσε τις δύο τελευταίες εκτελέσεις των παικτών του Παναιτωλικού και ο Μπακαγιόκο σκόραρε στέλνοντας την ομάδα του στη φάση των «16».

Στις Σέρρες, ο Πανσερραϊκός επιβλήθηκε με 5-2 της Παναχαϊκής στην παράταση και πήρε την πρόκριση για τη φάση των «16» του Κυπέλλου. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σαΐντ στο 41ο λεπτό. Η ομάδα Πάτρας έκανε την ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά με τον Μπουρλάκη (62′) και τον Μυτίδη στο 65ο λεπτό. Η ομάδα των Σερρών ισοφάρισε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση.

Ο Μούργος με κεφαλιά στο 105′ έβαλε μπροστά την ομάδα του Πανσερραϊκού. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί αφού με άλλα δύο γκολ του Κατσαντώνη και του Σοφιανού διαμόρφωσαν το 5-2 που ήταν το τελικό σκορ.