Ευρωλίγια, Μπασκόνια – Ολυμπιακός 92-97: Παραμένουν αήττητοι οι Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 97-92 της Μπασκόνια στην Ισπανία για την τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας

2' 30" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 97-92 της Μπασκόνια στην Ισπανία για την τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παραμένει αήττητη στη διοργάνωση έχοντας σημειώσει, μάλιστα, τρεις εκτός έδρας (Μπαρτσελόνα, Ρεάλ, Μπασκόνια) νίκες.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ισπανική ομάδα. Μεγάλη εμφάνιση έκανε και πάλι ο Σάσα Βεζένκοφ που σημείωσε 26 πόντους. Καθοριστικός στην άμυνα ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης στην τέταρτη περίοδο με τον Κώστα Σλούκα να παίρνει κρίσιμους πόντους για την ανατροπή των Πειραιωτών στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα και έφτασε στο 4-16 με τον Βεζένκοφ στα πρώτα πέντε λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι, παίρνοντας ενέργεια από την άμυνά τους, προηγήθηκαν με 8-25 με την Μπασκόνια να φτάνει με μίνι σερί στο 12-26 με τον Σλούκα με δίποντο να κάνει το 16-32 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Ισπανοί έδειξαν αντίδραση στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους δέκα πόντους (22-32) με τον Κοστέλο με τους Πειραιώτες να διατηρούν τη διαφορά σε διψήφια τιμή με τον Λαρεντζάκη και τον Μπόλομποϊ για το 31-42 πεντέμιση λεπτά πριν το τέλος. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν βρήκε σκορ στο υπόλοιπο δεκάλεπτο με την ισπανική ομάδα να φτάνει στο 47-42 του ημιχρόνου με τον Μαρίνκοβιτς.

Με τρίποντο του Σεντεκέρσκις οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το 59-52 με τον Ολυμπιακό να μειώνει με τον Βεζένκοφ. Ο Τόμπσον έφερε τη Μπασκόνια στο +10 (67-57) με τους Πειραιώτες να μειώνουν ξανά στους τέσσερις πόντους. Οι Ισπανοί έφτασαν στο 74-65 της τρίτης περιόδου με τον Κότσαρ.

Οι Πειραιώτες έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχτισε σερί για το 74-79 με τον Σλούκα στα επτά λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Γκιεντράιτις μείωσε σε 81-83 με τον Σλούκα να διαμορφώνει το 81-85 με δύο εύστοχες βολές. Οι γηπεδούχοι έφεραν τη διαφορά στον πόντο (84-85) με τον Κότσαρ αλλά ο Ολυμπιακός εύστοχα δίποντα από τον Φαλ και τον Λαρεντζάκη προηγήθηκε με 84-89 ενάμιση περίπου λεπτό πριν το τέλος.

Ο Χάουαρντ με τρίποντο μείωσε στους δύο πόντους (87-89) για την Μπασκόνια με τις δύο βολές του Σλούκα να φέρνουν την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο 87-91. Ο Γκόμεζ με τρίποντο μείωσε σε 90-93 αλλά οι δύο βολές του Γουόκαπ (90-95) στα 8 δεύτερα πριν το τέλος τελείωσαν τον αγώνα υπέρ του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97

Μπασκόνια (Πενιαρόγια): Χάουαρντ 11 (1/7 τρίποντα), Ραϊέστε 4 (3 ριμπάουντ), Σεντεκέρσκις 15 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 12 (2), Τόμπσον 9 (3/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 4 λάθη), Κότσαρ 16 (7/8 δίποντα, 2/3 βολές), Κοστέλο 6 (0/3 τρίποντα), Γκεντράιτις 7 (1), Χομς 12 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κούρουτς.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Κάναν 5 (1/4 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 11 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ, ασίστ), Σλούκας 20 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 26 (6/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 4 (2 λάθη), ΜακΚίσικ 12 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή).