Ηττες για ΑΕΚ, Προμηθέα από Βόννη, Μπουντούτσνοστ

1' 6" χρόνος ανάγνωσης

Τα διαφορετικά πρόσωπα της ΑΕΚ σε κάθε ημίχρονο δεν της επέτρεψαν να κατακτήσει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο Τσάμπιονς Λιγκ, κόντρα στη Βόννη, από την οποία ηττήθηκε με 66-73 στο κλειστό των Ανω Λιοσίων.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ενωση ήταν μια ομάδα από τα παλιά, εντυπωσιάζοντας και στα δύο μέρη του παρκέ. Είναι χαρακτηριστικό πως στο δεύτερο δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστές τον δημιουργό, αλλά άποντο Φρέιζιερ (13 ασίστ), και τον εκτελεστή Στρέλνιεκς (20 πόντοι με 3/4 δίποντα και 4/7 τρίποντα), που αποχώρησε με πρόβλημα στον αστράγαλο, έφτασε τη διαφορά στο +17 (29-12) στο 14΄.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο, όλα άλλαξαν και συνεχίστηκαν και στην τελευταία περίοδο. Αστοχία στην επίθεση (2/12) και προβληματικές άμυνες έφεραν τη Βόννη σε θέση οδηγού (46-52), με 6/9 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2/2 βολές και ηγετική μορφή τον Τι Τζέι Σορτς (26 π., 7 ασίστ). Τα δεκάλεπτα: 6-12, 36-23, 46-52, 66-73.

Ο Προμηθέας για την 3η αγωνιστική του Γιούροκαπ γνώρισε την πρώτη ήττα του στη διοργάνωση στο Μαυροβούνιο από την Μπουντούτσνοστ, λυγίζοντας στην παράταση με 89-95 (κ.α. 81-81). Παρά το γεγονός πως στο 27΄ οι Πατρινοί ήταν πίσω 20 πόντους (67-47), με πρωταγωνιστή τον Γκίκα (11 π. με 3/4 τρίποντα) έφεραν το ματς στα ίσα. Κορυφαίοι για την ομάδα του Μάκη Γιατρά οι Γιανγκ (22 π.) και Κάουαν (15 π.).

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 50-35, 69-52, 81-81 κ.α., 89-95.