Ευρωλίγκα, Ολυμπιακός – Μονακό 76-81: Πρώτη ήττα για τους Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 81-76 από τη Μονακό για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας

2' 36" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 81-76 από τη Μονακό για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους Πειραιώτες στη διοργάνωση. Η Μονακό έφτασε τις 4 νίκες.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 8-6 στην πρώτη περίοδο με έξι διαδοχικούς πόντους από τον Γουόκαπ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήραν το προβάδισμα (8-9) με τον Τζέιμς αλλά η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε απάντηση. Με Μοτεγιούνας και Μπράουν η Μονακό έφτασε στο 11-15 με τους γηπεδούχους να παίρνουν και πάλι τα ηνία με τον Βεζένκοφ και τον Φαλ. Ο Λόιντ διαμόρφωσε το 16-17 της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν με 20-24 με τον Οκόμπο αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και έφτασαν στο 32-29 με τον Σλούκα. Ο Μπράουν και ο Οκόμπο διαμόρφωσαν στο 32-33 με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγείται με 37-33 στο ημίχρονο με πέντε διαδοχικούς πόντους του ΜακΚίσικ.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 41-33 με τον Κάνααν και τον Γουόκαπ στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς αντέδρασε ξανά για το 41-43 με τον Λόιντ και τον Τζέιμς. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια με τους φιλοξενούμενους να φτιάχνουν μίνι σερί για το 49-53 με τον Χολ. Ένα τρίποντο του Οκόμπο έφερε τη Μονακό στο +5 (51-56) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Με νέο σουτ τριών πόντων του Οκόμπο η Μονακό έφτασε στο 51-59 με τον Ολυμπιακό να απαντάει με τον Πίτερς. Ο Ντιαλό με νέο τρίποντο έφερε και πάλι τη διαφορά στους οκτώ πόντους για την ομάδα του Ομπράντοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 12 πόντους (54-66) με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Τζέιμς.

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 60-68 με τον Μπόλομποϊ αλλά ένα τρίποντο του Μοερμάν έφερε τη Μονακό στο +11 (60-71) έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων του Λαρεντζάκη έφερε ξανά τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή με το τρίποντο του ΜακΚίσικ να διαμορφώνει το 66-72. Οι τέσσερις σερί πόντοι του Οκόμπο έφεραν και πάλι τη Μονακό στο 66-76. Οι γηπεδούχοι έδειξαν αντίδραση με τον Σλούκα αλλά με νέο τρίποντο του Οκόμπο οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν με 68-80 ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός μάζεψε τη διαφορά (74-80) αλλά δεν είχε άλλη αντίδραση με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να φεύγει από το ΣΕΦ με τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-33, 51-56, 76-81

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (5/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 5 (1/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 5 (2/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 13 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Μπόλομποϊ 10 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Πίτερς 3 (1), ΜακΚίσικ 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ)

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Οκομπό 23 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λόιντ 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ, Ντιάλο 6 (2), Μορμάν 3 (1), Μοτιεγιούνας 6 (3/4 δίποντα), Ουαταρά, Χολ 4, Τζέιμς 20 (4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα)