Ευρωλίγκα, Ολυμπιακός – Βαλένθια 82-83: Δεύτερη διαδοχική ήττα για τους Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 83-82 από τη Βαλένθια για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας

2' 55" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 83-82 από τη Βαλένθια για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Αυτή ήταν η δεύτερη και μάλιστα διαδοχική, ήττα για τους Πειραιώτες στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια. Τα πολλά λάθη όμως, και οι χαμένες βολές στο φινάλε δεν του επέτρεψαν να «τελειώσει» το παιχνίδι.

Οι Πειραιώτες μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση και έφτασαν στο 10-3 με τον Φαλ στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα. Ο Ντούμπλιεβιτς έδωσε τέλος στο σερί των γηπεδούχων αλλά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με δίποντα από Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ προηγήθηκε με 9 πόντους (14-5) πεντέμιση λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Ισπανοί βρήκαν αντίδραση (20-17) με τον Πρέπελιτς αλλά ο Ολυμπιακός πάτησε και πάλι γκάζι για το 28-19 με δίποντο του Γουόκαπ. Οι Ισπανοί διαμόρφωσαν το 28-23 της πρώτης περιόδου με τον Ράντεμπο.

Με τρίποντο του Σλούκα ο Ολυμπιακός έφτασε στο 33-24 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Η διαφορά έφτασε τους δέκα πόντους (36-26) με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Κάνααν. Με δύο βολές του Χάρπερ η Βαλένθια μείωσε αλλά ένα νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Πίτερς έφεραν τον Ολυμπιακό στο +11 (39-28) ενώ στη συνέχεια η διαφορά έφτασε τους 13 πόντους (45-32) για το 47-34 του ημιχρόνου με τον Βεζένκοφ.

Με τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς η Βαλένθια μείωσε στους δέκα πόντους (47-37) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο 53-37 με τον Φαλ αλλά οι Ισπανοί με 10 διαδοχικούς πόντους μείωσαν σε 53-47 με εύστοχο τρίποντο του Πρέπελιτς. Ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο έδωσε τέλος στο σερί των Ισπανών με τον Χάρπερ να απαντάει. Οι Πειραιώτες με δίποντο του Σλούκα προηγήθηκαν με 71-58 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η Βαλένθια με τέσσερις γρήγορους πόντους μείωσε σε 71-62 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.  Ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά στους 9 πόντους (79-70) με δίποντο του Μπλακ αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους πέντε (79-74) με τον Ντούμπλιεβιτς. Με τρίποντο του Τζόουνς και δίποντο του Γουέμπ, οι Ισπανοί μείωσαν στον πόντο (80-79) μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός έκανε λάθη στην επίθεσή του, αλλά ο Βεζένκοφ έβγαλε σπουδαία άμυνα στον Τζόουνς στα 20 δεύτερα πριν το τέλος. Η μία βολή του Σλούκα έφερε τον Ολυμπιακό στο 81-79 με τον Τζόουνς να ευστοχεί σε βολή για το 81-80 στα 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Σλούκας αστόχησε σε μια βολή δίνοντας την ευκαιρία στη Βαλένθια να εκδηλώσει επίθεση και να κερδίσει τρεις βολές, 3.9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Τζόουνς ήταν απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή δίνοντας προβάδισμα (82-83) στην ομάδα του. Ο Ολυμπιακός αστόχησε στην τελευταία επίθεση και οι Ισπανοί έφυγαν από το ΣΕΦ με τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Κάνααν 3 (1), Λαρεντζάκης 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Φαλ 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 20 (7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόλομποϊ, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 9 (4/4 δίποντα, 1/2 βολές), ΜακΚίσικ 4 (0/3 τρίποντα)

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 9 (1/5 τρίποντα), Κλαβέρ 7 (1), Πουέρτο 3 (1), Πρέπελιτς 5 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουέμπ 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λόπεθ – Αροστέγκι 4 (3 ασίστ), Τζόουνς 17 (1/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Ράντεμπο 2, Ντούμπλιεβιτς 17 (4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Αλεξάντερ 10 (5/7 δίποντα)