Η Λαμία προηγήθηκε δύο φορές αλλά ο Βόλος έδειξε αντίδραση (2-2) σε έναν απολαυστικό αγώνα για την ενδέκατη αγωνιστική της Superleague. Η αναμέτρηση είχε γρήγορο ρυθμό και πολλές φάσεις για τις δύο ομάδες.
Η γηπεδούχος ομάδας έφτασε τους 9 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου έχει πλέον 21 και βρίσκεται στην τρίτη θέση.
Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο 2ο λεπτό όταν ο Σλίβκα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι. Η Λαμία βρήκε γκολ στο 10’ όταν ο Ντε Βινσέντι έκλεψε την μπάλα και σούταρε έξω από την περιοχή. Η ομάδα του Φέστα έχασε νέα ευκαιρία τρία λεπτά αργότερα με τον Τσιλούλη.
Ο ρυθμός του αγώνας ήταν γρήγορος με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να παίξουν ανοιχτά. Στο 29’ ο Βόλος είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Μπαριέντος ενώ λίγες στιγμές αργότερα η Λαμία βρέθηκε κοντά στο δεύτερο γκολ αλλά ο Τσοκάνης έδιωξε το πλασέ του Μανούσου.
Οι γηπεδούχοι είχαν άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Τσιλούλη και τον Μανούσο. Στο 38ο λεπτό ο Βόλος ισοφάρισε με ωραίο σουτ του Φερνάντες αλλά οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα ένα λεπτό αργότερα με τον Νούνιες.
Ο Βόλος βρήκε και πάλι απάντηση στο νέο προβάδισμα της Λαμίας. Στο 56ο λεπτό ο Μπαριέντος σούταρε δυνατά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι είχαν νέα ευκαιρία με τον Τσιλούλη αλλά ο Κλέιμαν ήταν σε ετοιμότητα.
Στο 60’ ξεκίνησε να βρέχει στη Λαμία, γεγονός που επηρέασε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων. Ο Κλέιμαν έδειξε την ετοιμότητά του δύο φορές, στο 65’ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι και τέσσερα λεπτά αργότερα σε προσπάθεια του Μανούσου.
Στο 78’ η Λαμία είχε νέα καλή στιγμή αλλά ο τερματοφύλακας του Βόλου ήταν σε ετοιμότητα στην προσπάθεια του Μπεχαράνο. Οι δύο ομάδες κυκλοφορούσαν την μπάλα προσπαθώντας να βρουν το γκολ της νίκης.
Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μποάκι έκανε ωραία προσπάθεια, πλάσαρε αλλά ο Κλέιμαν ήταν σε ετοιμότητα.
Λαμία (Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Σλίβκα, Τζανδάρης, Νούνιες (Aσκόφσκι 83′), Ντε Βινσέντι (Μπεχαράνο 77′), Τσιλούλης (Γιακουμάκης 67′), Μανούσος (Μποάκι 76′)
Βόλος (Μπράτσος): Κλέιμαν, Ουές (Λούνα 46′), Σιέλης, Εσκοβάλ, Άλχο, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ντέλετιτς (Κούτσιας 67′), Νοκέρ (Μεθκίδα 46′), Πάολο Φερνάντες (Πίρινεν 85′), Οζέγκοβιτς (Ματίγια 86′).