Ευρωλίγκα – Παναθηναϊκός: Με πέντε παίκτες δεν έρχεται η νίκη…

1' 8" χρόνος ανάγνωσης

Το σουτ του Γουίλιαμς 5 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος βρήκε σίδερο και ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να οδηγήσει το παιχνίδι στη Βαλένθια σε δεύτερη παράταση, για να διεκδικήσει εκεί την 5η συνεχόμενη νίκη του στην Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν τελικά 94-91 (κ.α. 84-84) κι ενώ οι «πράσινοι» πάλεψαν ουσιαστικά με 5 παίκτες (τους Αμερικανούς και τον Πονίτκα) και με κακούς τους σέντερ τους. Μείωσαν στο καλάθι (47-45) στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, αλλά δέχθηκαν τέσσερα αναπάντητα τρίποντα στη σειρά και βρέθηκαν στο -14 (59-45). Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Μπέικον. Εξαφανισμένος μέχρι τότε, επειδή την προηγούμενη μέρα ταλαιπωρήθηκε από ένα μεγάλο πρόβλημα στο δόντι, ο Αμερικανός πέτυχε 22 πόντους και γύρισε τούμπα ένα παιχνίδι που έμοιαζε ολότελα χαμένο. Είχε, μάλιστα, την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό όταν στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας οδηγήθηκε σε ένα σουτ απελπισίας. Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84 (κ.α.), 94-91.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Χάρπερ 8, Κλαβέρ, Πουέρτο, Πρέπελιτς 7, Μπραντίγια 2, Γουέμπ 18, Αροστέγι, Τζόουνς 20, Φεράντο, Ράντεμπαχ, Ντούμπλιεβιτς 23, Ριβέρο 16.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Π. Καλαϊτζάκης 8 (1), Γουόλτερς 10 (2), Λι 12 (2), Παπαγιάννης 2, Γουίλιαμς 21 (4 τρίπ., 9 ριμπ.), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 22 (1), Χουγκάζ, Πονίτκα 10 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Μπαντζούκας, Γκουντάιτις 6.

Τα άλλα αποτελέσματα (13η αγωνιστική): Ερυθρός Αστέρας – Ζαλγκίρις 77-73, Βιλερμπάν – Παρτιζάν 91-87, Μιλάνο – Μακάμπι 71-77, Μπάγερν – Ρεάλ 64-68.