Ο Ολυμπιακός έκανε τη μεγάλη ανατροπή στον «εμφύλιο» με τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στον τελικό του Challenge Cup ανδρών στο βόλεϊ.
Οι «πράσινοι» είχαν νικήσει 3-1 στον πρώτο αγώνα στο Ρέντη, πήραν και το πρώτο σετ σήμερα στο -άδειο από φιλάθλους- κλειστό του Αγίου Θωμά και προηγήθηκαν 24-23 και 25-24 στο δεύτερο σετ, αλλά οι Πειραιώτες επέστρεψαν, πήραν τρία συνεχόμενα σετ και έκαναν το 1-3 (25-22, 25-27, 21-25, 17-25), για να ακολουθήσει «ερυθρόλευκος περίπατος» στο χρυσό σετ (6-15), που τους έδωσε την πρόκριση.
Στον διπλό τελικό, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, με το πρώτο ματς στις 8/3 στο Ισραήλ και τη ρεβάνς μία εβδομάδα αργότερα στην Αθήνα.
Υπενθυμίζεται ότι το παιχνίδι ήταν αρχικά προγραμματισμένο για χθες το απόγευμα, αλλά αναβλήθηκε, καθώς υπήρξε ένταση μεταξύ οπαδών του Παναθηναϊκού και Αστυνομίας έξω από το κλειστό του Αγίου Θωμά και η Αστυνομία έκανε χρήση δακρυγόνων, με συνέπεια η ατμόσφαιρα στο γήπεδο να γίνει αποπνικτική.
ΑΠΕ ΜΠΕ
Ακολουθήστε το kathimerini.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο kathimerini.gr