Στους τελικούς ο Παναθηναϊκός με τον Ολυμπιακό

Μόνο για ένα ημίχρονο ήταν ντέρμπι ο 5ος ημιτελικός μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Περιστερίου

2' 2" χρόνος ανάγνωσης

Μόνο για ένα ημίχρονο ήταν ντέρμπι ο 5ος ημιτελικός μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Περιστερίου. Αν και είχαν από την αρχή τον έλεγχο, οι «πράσινοι» έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά μόλις ενός καλαθιού (41-39) και χρειάστηκε ο Αγραβάνης για να τους οδηγήσει με ένα ξέσπασμα στο γ΄ δεκάλεπτο σε μια χαλαρή νίκη (81-67) που τους έδωσε με 3-2 την πρόκριση στους τελικούς, με μειονέκτημα έδρας και αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Το ματς κρίθηκε στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, όπου με «καυτούς» τους Αγραβάνη και Γκριγκόνις ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 9-0 (50-39) στο 24΄ και 15-2 στο 26΄ (56-41). Σταθερή αξία ξανά ο Πονίτκα, ενώ ο Παπαγιάννης κινήθηκε σε ρηχά νερά.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 41-39, 64-48, 81-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λι 8 (1/4 τρ., 5 ασ., 3 κλ.), Γουίλιαμς, Γκριγκόνις 16 (4/5 τρ., 2/5 δίπ., 2 ρ., 5 ασ., 2 κλ.), Μαντζούκας 7 (2/3 τρ., 4 ρ.), Γκουντάιτις 13 (4/7 δίπ., 5/7 β., 4 ρ.), Π. Καλαϊτζάκης 5, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης, Αγραβάνης 15 (6/7 δίπ., 1/4 τρ., 4 ρ., 2 κλ.), Παππάς, Πονίτκα 13 (4/8 δίπ., 1/2 τρ., 2/4 β., 8 ρ., 3 ασ.).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Μπίλαν 12 (6/12 δίπ., 8 ρ.), Φρανσίσκο 16 (2/3 δίπ., 3/5 τρίπ., 3/4 β., 4 ρ., 7 ασ., 2 κλ.), Πουλιανίτης 6 (3/3 δίπ.), Ντένμον 4 (1/7 σουτ), Κασελάκης 6 (1/5 τρ.), Κόλμαν 10 (2/3 δίπ., 2/3 τρ., 4 ρ.), Μωραΐτης 3 (1), Ραντάνοβ 1, Χάμερ 9 (4/7 δίπ., 4 ρ.), Περσίδης, Ζούγρης.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Χρήστος Σερέλης, τόνισε: «Εχουμε πολλά θέματα να λύσουμε. Ο Παναθηναϊκός είναι μια ομάδα που δεν έχει χημεία και αυτοματισμούς στην επίθεση και δεν μπορεί να βρει τώρα στις τελευταίες ημέρες, γι’ αυτό πρέπει να ζει και να πεθαίνει με την άμυνά του. Αν σκεφτόμαστε να πάρουμε τα ματς από την επίθεση, δεν είμαστε καλά στην άμυνα. Για τον Ολυμπιακό θα χρειαστούν πολύ περισσότερα. Παίζουμε με μια ομάδα-αρμάδα. Πρέπει να κάνουμε το κάτι παραπάνω. Είναι φαβορί ο Ολυμπιακός, αλλά μέχρι εκεί. Είμαστε στον Παναθηναϊκό, την ομάδα με τους περισσότερους τίτλους. Πρέπει πνευματικά να είμαστε έτοιμοι».

Η σειρά των τελικών ξεκινά την ερχόμενη Κυριακή, με πρώτο ραντεβού των δύο «αιωνίων» στο ΣΕΦ στις 21.15. Ακολουθούν την Πέμπτη ο 2ος αγώνας στο ΟΑΚΑ και την Κυριακή ο 3ος στο ΣΕΦ. Αν χρειαστούν και άλλα παιχνίδια, θα γίνουν με τη σειρά σε ΟΑΚΑ και ΣΕΦ ξανά Πέμπτη και Κυριακή, όλα στις 21.15. Οι μικροί τελικοί θα γίνονται μία ημέρα νωρίτερα (Σάββατο, Τετάρτη 19.15), με το Περιστέρι να έχει το πλεονέκτημα έδρας έναντι του ΠΑΟΚ.