Τελικοί Basket League: Εσπασε την κατάρα ο ΠΑΟ

Υστερα από 14 ματς νίκησε (67-65) τον Ολυμπιακό και έκανε το 1-1 στους τελικούς

1' 49" χρόνος ανάγνωσης

Χρειάστηκαν 14 ολόκληρα ματς για να φθάσει η στιγμή της νίκης για τον Παναθηναϊκό επί του Ολυμπιακού. Σε μια αναμέτρηση… ροντέο οι «πράσινοι» επικράτησαν με 67-65 μέσα στο «φλεγόμενο» ΟΑΚΑ, ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των τελικών της Basket League και την Κυριακή οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν για 3η φορά, ξανά στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός χωρίς τον Σλούκα, λόγω γαστρεντερίτιδας, έχασε στην τρίτη περίοδο τον Γουόκαπ (χρεώθηκε με φλόπινγκ – τεχνική ποινή, ενώ είχε ήδη αντιαθλητικό) και τον Βεζένκοφ (τραυματίστηκε και υποβλήθηκε σε μαγνητική), όμως παρέμεινε ανταγωνιστικός μέχρι το φινάλε, έως ότου ο Πονίτκα στα 17,4΄΄ με τρίποντο μπροστά στον Φαλ υπογράψει τη νίκη για τους «πράσινους».

Ο Παναθηναϊκός είχε ξεκινήσει με μια ιδανική α΄ περίοδο (25-13), ο Ολυμπιακός με 12-0 απάντησε στην αρχή της β΄ με μπροστάρη τον Γουόκαπ (14 π.), για να πάει στ’ αποδυτήρια προηγούμενος 35-33. Η 3η περίοδος είχε τις δύο μεγάλες απώλειες για τους φιλοξενουμένους, οι οποίοι έμειναν κοντά στο σκορ (51-50), και στην 4η παρά την… εξωγήινη προσπάθεια του Παπανικολάου (έπαιξε 39,5 λεπτά και σημείωσε 15 π.) οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65.

Ο Πονίτκα έκρινε το ματς – Ανησυχία στους «ερυθρόλευκους», τραυματίστηκε ο Βεζένκοφ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (16/35 δ., 9/22 τρ., 8/13 β., 29 ρ. –22 αμ. – 7 επ.–, 17 ασ., 12 κλ., 10 λ., 1 μπλοκ): Λι 12 (3/7 τρ., 5 ασ., 2 λ., 3 κλ.), Πονίτκα 12 (2 τρ., 6 ρ., 4 ασ.), Γκριγκόνις 8 (1/4 τρ., 4 ασ.), Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ρ, 2 κλ.), Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Παπαγιάννης 6 (3 ρ.), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 4, Αγραβάνης 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (20/32 δ., 6/24 τρ., 7/8 β., 32 ρ. –24 αμ. – 8 επ.–, 15 ασ., 15 λ., 5 κλ., 3 μπλοκ.): Γουόκαπ 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1/7 τρ.), Φαλ 11 (5/5 δ., 6 ρ., 3 ασ.), Βεζένκοβ 6 (4 ρ.), Παπανικολάου 15 (2 τρ., 4 ρ., 7 ασ., 2 λ.), Λούντζης, Μπολομπόι 6 (5 ρ.), Πίτερς 7 (3 ρ.), ΜακΚίσικ 3 (1/7 σουτ, 3 λ.).

• Ο αθλητικός δικαστής του ΕΣΑΚΕ τιμώρησε τον Ολυμπιακό με ποινή μίας αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών (θα την εκτίσει στο 5ο ματς, αν γίνει) και πρόστιμο ύψους 3.000 ευρώ. Οι «ερυθρόλευκοι» θα προσφύγουν στο ΑΣΕΑΔ.