Στίβος: Οι δέκα καλύτερες στιγμές όλων των Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων σύμφωνα με τους φιλάθλους

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου συμπληρώνει φέτος 40 χρόνια.

4' 2" χρόνος ανάγνωσης

Σαράντα χρόνια συμπληρώνει εφέτος ο θεσμός του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου. Η κορυφαία αθλητική διοργάνωση του κλασικού αθλητισμού διεξήχθη για πρώτη φορά στο Ελσίνκι (1983) και στη Βουδαπέστη θα πραγματοποιηθεί η 19η «στάση». Σε αυτά τα 40 χρόνια υπήρξαν αγωνιστικές στιγμές που γράφτηκαν με «χρυσά» γράμματα στην παγκόσμια ιστορία του αθλητισμού. Με αφορμή τα γενέθλια του θεσμού, η διεθνής ομοσπονδία ζήτησε από τους φίλους του στίβου να ψηφίσουν αυτές που θεωρούν τις δέκα κορυφαίες.

Νο 1

Γιουσέιν Μπολτ (2009, Βερολίνο)

Στην πρώτη θέση δεν θα μπορούσε να βρεθεί κάποιος άλλος από τον Γιουσέιν Μπολτ. Ο κορυφαίος αθλητής των σπριντ έχει στη συλλογή του 11 χρυσά, δύο ασημένια και ένα χάλκινο από παγκόσμια πρωταθλήματα αλλά αυτά που ήρθαν πρώτα στις προτιμήσεις του κοινού ήταν τα μετάλλια του 2009. Στη διοργάνωση του Βερολίνου, ο Τζαμαϊκανός άνοιξε… χρυσό λογαριασμό στα παγκόσμια με πρωτιές στα 100 μ., στα 200 μ. και στα 4Χ100 μ. Δεν ήταν όμως μόνο το χρυσάφι που κέρδισε τις προτιμήσεις του κοινού. Τα δύο παγκόσμια ρεκόρ (9,58 στα 100 και 19.19), τα οποία έχουν αρχίσει να… στοιχειώνουν, αποτέλεσαν αιτία για να βρεθούν οι στιγμές του Μπολτ στο Βελιγράδι στην πρώτη θέση της ψηφοφορίας των φίλων του στίβου.

Νο 2

Μόντο Ντουπλάντις (2022, Ορεγκον)

Το παγκόσμιο ρεκόρ που πέτυχε στο επί κοντώ ο Μόντο Ντουπλάντις το 2022 στο Όρεγκον βρέθηκε στη δεύτερη θέση των προτιμήσεων του κοινού. Το «παιδί – θαύμα» της Σουηδίας εξασφάλισε με τα 6,00 μ. το χρυσό μετάλλιο, τοποθέτησε τον πήχη στα 6,06 μ. για ρεκόρ αγώνων και ύστερα αποφάσισε να τον ανεβάσει στα 6,21 μ. Με τη 2η προσπάθεια έκανε δικό του κι αυτό το ύψος.

Νο 3

Σίντνεϊ ΜακΛάφλιν (2022, Ορεγκον)

Η διοργάνωση του Όρεγκον βρέθηκε και στην 3η θέση στην ψηφοφορία των φίλων του στίβου χάρη στη Σίντνεϊ ΜακΛάφλιν. Η Αμερικανίδα εμποδίστρια πέτυχε παγκόσμιο ρεκόρ στα 400 μ. εμπ. με 50,68.

Νο 4

Σέλι Αν Φρέιζερ Πράις (2013, Μόσχα)

Εάν μέσα στις κορυφαίες στιγμές των παγκοσμίων πρωταθλημάτων δεν υπήρχε το όνομα της Σέλι Αν Φρέιζερ Πράις τότε αυτό θα αποτελούσε έκπληξη. Στο παγκόσμιο του 2013 (Μόσχα), η πρωταθλήτρια της Τζαμάικα έγινε η πρώτη γυναίκα που κέρδισε τα 100, τα 200 και τα 4Χ100 σε μία μόνο διοργάνωση κόσμου, επιτυχίες που της έδωσαν την 4η θέση στις προτιμήσεις του κοινού.

Νο 5

Άλισον Φέλιξ (2007, Οσάκα)

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Οσάκα (2007), η Αμερικανίδα αθλήτρια των 14 χρυσών, των τριών ασημένιων και των τριών χάλκινων μεταλλίων από παγκόσμια πρωταθλήματα, Άλισον Φέλιξ, υπερασπίστηκε τον τίτλο που κατέκτησε το 2005 (Ελσίνκι) στα 200 μ. Απέναντί της είχε την Τζαμαϊκανή Ολυμπιονίκη Βερόνικα Μπράουν, την οποία προσπέρασε και τερμάτισε για πρώτη φορά κάτω από τα 22.00 (21.81). «Περίμενα πολύ καιρό για να κάνω μία κούρσα κάτω από τα 22 δευτερόλεπτα», δήλωσε μετά τον αγώνα και κατάκτησε μία θέση στις καρδιές των φίλαθλων. Από την Ιαπωνία η σπρίντερ έφυγε με τρία χρυσά μετάλλια (200, 4Χ100 και 4Χ200).

Νο 6

Μο Φάρα (2013, Μόσχα)

Ο Μο Φάρα έχει τη δική του -χρυσή- ιστορία στους στίβους. Οι φίλοι του κλασικού αθλητισμού του έδωσαν την 6η θέση για την πρωτιά που πήρε στο παγκόσμιο του 2013 στα 10.000 μ., ύστερα από ένα εκπληκτικό 800άρι στα τελευταία μέτρα, χάρη στο οποίο άφησε πίσω του Αιθίοπες και Κενυάτες. Ήταν το πρώτο του χρυσό μετάλλιο από παγκόσμιο σε αυτή την απόσταση. Στη διοργάνωση της Μόσχας, ο Μο Φάρα «ζευγάρωσε» και τα χρυσά από τας 5000 μ.

Νο 7

Γιούλιμαρ Ρόχας (2022, Ορεγκον)

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ορεγκον (2022), η Γιούλιμαρ Ρόχας κατέκτησε το 3ο της χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν σε διοργανώσεις κόσμου. Το άλμα της στα 15,47 ήταν το 5ο καλύτερο όλων των εποχών και οι φίλοι του στίβου έδωσαν στο κορίτσι που γεννήθηκε στις φτωχογειτονιές της Βενεζουέλας την 7η θέση.

Νο 8

Καρλ Λιούις (1983, Ελσίνκι)

Για την 8η θέση οι ψηφοφόροι του κλασικού αθλητισμού γύρισαν το ρολόι του χρόνου πίσω και το πήγαν στην πρώτη παγκόσμια διοργάνωση, στο Ελσίνκι. Και, φυσικά, ποιόν άλλον αθλητή θα μπορούσαν να επιλέξουν πέρα από τον Καρλ Λιούις; Εκεί, ο Αμερικάνος κατέκτησε χρυσά μετάλλια στα 100 μ., στο άλμα εις μήκος και στη σκυταλοδρομία 4Χ100 μ.

Νο 9

Μάικλ Τζόνσον (1999, Σεβίλλη)

Μία θέση ανάμεσα στις δέκα καλύτερες στιγμές των παγκοσμίων πρωταθλημάτων ανήκει και στον Μάικλ Τζόνσον. Οι ψηφοφόροι του έδωσαν την 9η για την εμφάνισή του το 1999, στη διοργάνωση της Σεβίλλης, εκεί όπου ο κάτοχος οκτώ παγκοσμίων μεταλλίων κατέκτησε το 8ο. Πριν από τη διοργάνωση ο σπρίντερ είχε πάρει μέρος σε ελάχιστους αγώνες διότι ήταν τραυματίας. Στην Ισπανία έτρεξε τα 400 μ. σε 43.18 (παγκόσμιο ρεκόρ) σε ηλικία 31 ετών και 11 μηνών. Αυτό ήταν και το «κύκνειο άσμα» του «πάπια» σε παγκόσμια πρωταθλήματα.

Νο 10

Σιφάν Χασάν (2019, Ντόχα)

Για την τελευταία θέση της δεκάδας οι φίλαθλοι επέλεξαν τις στιγμές που χάρισε στον παγκόσμιο αθλητισμό η Σιφάν Χασάν το 2019, στη Ντόχα. Η Ολλανδή πρώτευσε στα 10 χλμ. και στα 1500 μ.