Σούπερ Λιγκ 1: Οι τρεις έβγαλαν την… υποχρέωση

Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκαν τις έδρες τους σε αντίθεση με την ΑΕΚ και ετοιμάζονται για την κρίσιμη ευρωπαϊκή εβδομάδα

2' 22" χρόνος ανάγνωσης

Σε ιδανικές πρόβες ενόψει της κρίσιμης ευρωπαϊκής εβδομάδας που έρχεται εξελίχθηκαν για τους τρεις από τους τέσσερις εκπροσώπους μας (Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ), οι υποχρεώσεις τους στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Με αρκετές αλλαγές στην σύνθεσή τους, άλλος κόπιασε λιγότερο, άλλος περισσότερο (ΠΑΟΚ), όμως εκμεταλλεύτηκαν τις έδρες τους επιβεβαιώνοντας τον απόλυτο τίτλο του φαβορί στα παιχνίδια τους, σε αυτή την 2η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Αντίθετα, η ΑΕΚ σε ένα παιχνίδι όπου είχε συντριπτικά ποσοστά υπέρ της (82% -18% κατοχή, 36 τελικές προσπάθειες, μεταξύ των οποίων χαμένο πέναλτι και δοκάρι), έμεινε στο 1-1 στην «OPAP Arena» με τον Πανσερραϊκό, που προηγήθηκε μόλις στο 1ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός, δεν αντιμετώπισε προβλήματα, νίκησε εύκολα τον Βόλο με 3-0 (11΄Τσέριν, 37΄Ιωαννίδης, 74΄Βέρμπιτς) κάνοντας άριστη διαχείριση και πλέον έχει στρέψει όλο το ενδιαφέρον του στον αγώνα ρεβάνς της Τρίτης (29/8, ΟΑΚΑ) με την Μπράγκα, όπου καλείται να ανατρέψει το εις βάρος του 2-1 του πρώτου αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ, αν και είδε τη νεοφώτιστη Κηφισιά να ισοφαρίζει στο 75΄ με τον Μασούρα, το γκολ του νεαρού και κορυφαίου σε απόδοση Στέφανου Τζίμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, εντούτοις με αυτογκόλ του Τσάπαν στο 78΄κι αφου πρωτα ο Κωνσταντέλιας είχε μια απίθανη έμπνευση με τακουνάκι, πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» είχε χαμένο πέναλτι με τον Ζίβκοβιτς στο 25΄ και αρκετές ακόμη χαμένες ευκαιρίες.

Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε καμία αντίσταση από τον Ατρόμητο, επικρατώντας με 4-0. Ο Μασούρας στο 32΄ με κεφαλιά-ψαράκι άνοιξε το σκορ, ο Καμαρά στο 45΄διπλασίασε τα τέρματα των «ερυθρόλευκων», ο Μασούρας στο 49′ έκανε το 3-0 ενώ ο Κίνι στο 77′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Λαμία με τον Καρλίτος πρωταγωνιστή και σκόρερ στο 38′, νίκησε στην έδρα της τον Αρη με 1-0, υποχρεώνοντας τον στην δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα. Μια ήττα, που είχε σαν αποτέλεσμα την παραίτηση του Απόστολου Τερζή από την τεχνική του ηγεσία και τον Άκη Μάντζιο, να είναι  ο επικρατέστερος αντικαταστάτης του.

Ο Αστέρας Τρίπολης με δύο σχετικά γρήγορα γκολ, επικράτησε το Σάββατο με 3-0 (14΄ Μπαρτόλο, 21΄ Μιριτέγιο, 90΄+6 Καλτσάς) του ΟΦΗ, που δεν έδειξε το ίδιο καλό αγωνιστικό πρόσωπο με αυτό της πρεμιέρας απέναντι στον Αρη.

Η αγωνιστική ξεκίνησε την Παρασκευή με το ντέρμπι της Δυτικής Ελλάδας ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον ΠΑΣ Γιάννινα το οποίο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0).