Παγκόσμιο Κύπελλο: Στους «16» η Εθνική, με κατάθεση ψυχής

Επικράτησε σε έναν αγώνα θρίλερ, της Ν. Ζηλανδίας με 83-74 και σφράγισε το εισιτήριο της πρόκρισης

3' 17" χρόνος ανάγνωσης

Η Ελλάδα «πέταξε» για τη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ, καθώς επικράτησε της Ν. Ζηλανδίας με 83-74. Παρότι η Εθνική βρέθηκε στα «σχοινιά» στο α’ ημίχρονο (έφτασε στο -15), κατάφερε να κάνει την ολική επαναφορά στο β’ μέρος και να πάρει την πρόκριση, διά χειρός Παπαπέτρου (27 π.) και Λαρεντζάκη (20 π.).

Ηταν ξεκάθαρο από τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα ότι την αναμέτρηση θα κέρδιζε η καλύτερη άμυνα. Κι όταν λέμε άμυνα, εννοούμε… «ξύλο». Ο κόουτς Ιτούδης ξεκίνησε με τους Λούντζη, Γουόκαπ, Θανάση, Παπανικολάου και Παπαγιάννη. Οι Νεοζηλανδοί φρόντισαν να εκνευρίσουν την ελληνική ομάδα, οι διαιτητές επέτρεψαν το σκληρό παιχνίδι και τις πολλές επαφές, η Εθνική μας εμφάνισε ξανά πρόβλημα τόσο στην κυκλοφορία της μπάλας, όσο στο τρίποντο και στο πικ εν ρολ και μοιραία το α’ δεκάλεπτο έληξε με τους αντιπάλους μας να προηγούνται με 20-15, παρά την είσοδο στην πεντάδα των Λαρεντζάκη, Ρογκαβόπουλου και Παπαπέτρου.

Η Εθνική παρέμεινε νευρική και στα δύο μέρη του παρκέ και στη β’ περίοδο. Η επιθετική άμυνα των Νεοζηλανδών, έκανε την ελληνική επίθεση στατική και προβλέψιμη, με τον εκνευρισμό να μεταφέρεται πλέον και στο αμυντικό κομμάτι (κακές περιστροφές, ασυνεννοησία στις αλλαγές). Αυτή η συνθήκη επέτρεψε στους αντιπάλους να ξεφύγουν μέσα από ένα μπαράζ τριπόντων, με 27-18, 33-20, 36-23 και 43-28 περίπου 1,5 λεπτό πριν από την ολοκλήρωση ενός πολύ κακού δεκαλέπτου (ημίχρονο 43-32) με τα ριμπάουντ να είναι 24-17 υπέρ της Ν. Ζηλανδίας και το τρίποντο 7/14 (50%) έναντι 6/16 (38%) της Ελλάδος.

Στην γ’ περίοδο η Εθνική μπήκε όπως έπρεπε να έχει μπει στο ματς από το πρώτο τζάμπολ του. Πίεσε υποδειγματικά, επιτέθηκε μυαλωμένα, έκανε σωστή διαχείριση… θυμού (απέναντι στους αντιπάλους και στους εκτός κλίματος διαιτητές) και ανάγκασε τη Ν. Ζηλανδία να υποπέσει σε 8 ολόκληρα λάθη. Ετσι, με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 22-7, η ελληνική ομάδα μείωσε στους 4 π. (54-50), έχοντας, μάλιστα, φτάσει στον πόντο το ματς στο 51-50 λίγα λεπτά πιο πριν.

Η δ’ περίοδος ξεκίνησε στην ίδια λογική. Ενα λεπτό και 10’’ αργότερα η Εθνική ισοφάρισε σε 54-54 και στην επόμενη επίθεση πήρε το προβάδισμα με 59-54 και συνολικό σερί με την γ’ περίοδο 31-7! Οι Νεοζηλανδοί άρχισαν να λυγίζουν από την πίεση, «χάλασαν» το μυαλό τους, τα ποσοστά τους στην επίθεση εξανεμίστηκαν, τα ελληνικά χέρια «λύθηκαν» και τα σουτ άρχισαν να μπαίνουν και κάπως έτσι το νερό μπήκε στο αυλάκι της πρόκρισης με την Εθνική να φθάνει στο +12 (73-61) 3 λεπτά και 43’’ πριν από τη λήξη του αγώνα με τον Παπαπέτρου να παίρνει «φωτιά» επιθετικά και τον Λαρεντζάκη να είναι συγκλονιστικός τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση.

Παγκόσμιο Κύπελλο: Στους «16» η Εθνική, με κατάθεση ψυχής-1

Την Παρασκευή (15.40) η Εθνική θα δώσει τον πρώτο αγώνα της στον νέο όμιλο που δημιουργείται από τις ΗΠΑ, Λιθουανία και Μαυροβούνιο. Η ελληνική ομάδα θα παίξει πρώτα κόντρα στη Λιθουανία και μετά με το Μαυροβούνιο (Κυριακή 11.40), αλλά όχι ξανά με τις ΗΠΑ, με τις ομάδες να παίρνουν μαζί στη νέα φάση τα αποτελέσματα του α’ γύρου.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74.

ΕΛΛΑΔΑ (17/38 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 16/20 βολές, 34 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 14 επιθετικά), 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 6 λάθη, 24 φάουλ): Γουόκαπ 10 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 20 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/7 βολές), Μωραΐτης, Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 27 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης.

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ (11/26 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 19/24 βολές, 42 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 13 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 21 λάθη, 24 φάουλ): Τε Ράνγκι 19 (1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), ΛιΆφα (0/7 σουτ), Ντιλέινι 10 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίλι 27 (5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουέτζελ 4, Κάμερον, Σμιθ-Μίλνερ, Ενγκατάι 9 (3/4 τρίποντα).

Στο άλλο ματς του ομίλου ΗΠΑ – Ιορδανία 110-62.

Τα άλλα αποτελέσματα: Ν. Σουδάν – Σερβία 83-115, Γεωργία – Βενεζουέλα 70-59, Ακτή Ελεφαντοστού – Βραζιλία 77-89, Σλοβενία – Πρ. Ακρωτήρι 92-77.