Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ: Η Σερβία στον τελικό

Η μεγάλη των Πλάβι σχολή ισοπέδωσε τον Καναδά (95-86) και θα διεκδικήσει την Κυριακή το βαρύτιμο τρόπαιο

3' 45" χρόνος ανάγνωσης

Το ευρωπαϊκό μπάσκετ έδειξε τα «δόντια» του απέναντι στην… ελαφρότητα του «αμερικανοποιημένου» Καναδά και η Σερβία με μια μοναδική παράσταση προκρίθηκε στον τελικό με 95-86, φθάνοντας τη διαφορά ακόμη και στο +17.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προχωρούν χέρι χέρι στο σκορ. Τόσο η Σερβία όσο και ο Καναδάς προτίμησαν τις αλλαγές στα σκριν, διαθέτοντας ψηλά κορμιά, τα deflections πήραν φωτιά και οι παίκτες πήγαν σε πολλές ατομικές προσπάθειες αποφεύγοντας την κατάχρηση του τρίποντου, με την ενέργεια να… κοχλάζει στα δύο μέρη του παρκέ.

Σε τέτοια ματς, πέραν της τεχνικής και των συστημάτων, μιλούν τα ατομικά προσόντα. Ετσι, όταν η κυκλοφορία… κολλούσε, κάποιος παίκτης αναλάμβανε να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά.

Ο προπονητής της Σερβίας, ο δαιμόνιος Πέσιτς, στόχευσε στο να αποκόψει τον Βίλτζιους – Αλεξάντερ από την υπόλοιπη ομάδα των Καναδών. Και η πολλή πίεση των Σέρβων απέδωσε καρπούς περίπου στα 7 λεπτά παιχνιδιού, όταν ο πλέι μέικερ των Θάντερ κουράστηκε, χρεώθηκε με 2ο φάουλ και αντικαταστάθηκε.

Εκεί, η Σερβία έκανε ένα γρήγορο 11-2 και ξέφυγε με 21-13 με μπροστάρη τον Μπογκντάνοβιτς και το ημίχρονο να κλείνει με 23-15.

Ο Καναδάς στη β’ περίοδο έπαιξε ανά διαστήματα με προσαρμοσμένη άμυνα ζώνης, αλλά οι Σέρβοι έβρισκαν τρόπο να φτάσουν στο καλάθι, την ώρα που οι αντίπαλοί τους αδυνατούσαν να βρουν επιθετικό ρυθμό, με τον Αμπράμοβιτς να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει ξανά τεράστια ώθηση στην ομάδα του.

Οι Σέρβοι έπαιξαν με το μυαλό (και το σώμα, καθώς έριξαν πολύ «μπασκετικό ξύλο») των Καναδών και τους αποσυντόνισαν. Η διαφορά έφτασε στο +10 (33-23 και 35-25) στο πεντάλεπτο, με τον Καναδά να πελαγοδρομεί και να μην μπορεί να βρει σταθερά σε άμυνα και επίθεση. Κάθε φορά που επιχειρούσε να πλησιάσει στο σκορ, οι Σέρβοι είχαν απάντηση.

Ο Μπογκντάνοβιτς (13 π., 3 ασίστ, 3/3 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο) κρατούσε την μπαγκέτα και ο Μιλουτίνοφ (11 π., 6 ριμπ. σ’ αυτό το διάστημα) έλεγε «ευχαριστώ» και φόρτωνε το αντίπαλο καλάθι με πόντους. Η διαφορά έφτασε στο +15 στα 42” πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο έληξε με 52-39 και τους Καναδούς να ψάχνουν να βρουν «ταυτότητα» στα δύο μέρη του παρκέ, δείχνοντας φανερά σοκαρισμένοι από το… θράσος των Σέρβων.

Από την πρώτη αντίδραση στο β’ ημίχρονο, ο Καναδάς έδειξε το πλάνο που θα ακολουθήσει. «Εσπρωξε» τον Μιλουτίνοφ έξω από τη ρακέτα και η πίεση στην μπάλα έγινε ασφυκτική. Με το ριμπάουντ οι Καναδοί έψαξαν για ανοικτό γήπεδο και αμαρκάριστο σουτ.

Κάπως έτσι μείωσαν στους 9 π. μέσα σε τρία λεπτά αγώνα και το επόμενο λεπτό σε 8 και 7 (57-50). Ο Καναδάς, όμως, έβρισκε σκορ σχεδόν αποκλειστικά από τον Γκίλτζιους – Αλεξάντερ και τις ατομικές ενέργειές του, η Σερβία διατηρούσε τη διαφορά σε επίπεδα… ασφαλείας, έχοντας υπομονή και σιγά σιγά και… αθόρυβα έφερε ξανά το ματς στα δικά της μέτρα, με την περίοδο να κλείνει 75-63.

Στην δ’ περίοδο, η Σερβία άνοιξε τη διαφορά στο +17 (80-63 στο 1,5 λεπτό αγώνα), παίρνοντας «οξυγόνο» σχεδόν από όλο τον πάγκο της και χτυπώντας μέσα στη ρακέτα (στα 3 λεπτά αγώνα είχε 32 προσπάθειες στα δίποντα με 72%, έναντι μόλις 23 με 52%). Ο Καναδάς αδυνατούσε να πάρει κάτι από τη μονοδιάστατη επίθεσή του, ήταν προβλέψιμος (σχεδόν εμμονικός με το τρίποντο) και οι Σέρβοι, μάλλον πιο ξεκούραστα απ’ ότι θα περίμεναν, έβγαζαν τις άμυνές τους και είχαν πιο καθαρό μυαλό επιθετικά.

Σαν τελευταίο χαρτί, ο Καναδάς έπαιξε zone press στο μισό γήπεδο, «ροκάνισε» τη διαφορά στους 10 π., όμως τα φθηνά λάθη, απόρροια της μονοδιάστατης επιθετικής φιλοσοφίας του, επέτρεψαν στη Σερβία να «ανοίξει» το γήπεδο και να εκτοξεύσει το σκορ στο 95-79 (+16), γράφοντας τον επίλογο μιας σπουδαίας παράστασης.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 52-39, 75-63, 95-86

ΣΕΡΒΙΑ: (27/38 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 14/20 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη, 22 φάουλ): Αβράμοβιτς 10 (3/4 δίποντα, 4/4 βολές), Μπογκντάνοβιτς 23 (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Νταβίντοβατς 4, Ντόμπριτς 16 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Γκούντουριτς 12 (3/5 τρίποντα), Ν. Γιόβιτς 8 (4/4 δίποντα), Σ. Γιόβιτς 2, Μαρίνκοβιτς 4, Μιλουτίνοβ 16 (6/6 δίποντα, 4/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεβ.

ΚΑΝΑΔΑΣ: (17/29 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 22/27 βολές, 22 ριμπάουντ (15 αμυντικά – 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη, 25 φάουλ): Αλεξάντερ, Αλεξάντερ-Γουόκερ 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Μπάρετ 23 (5/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/6 βολές), Μπελ-Χέινς, Μπρουκς 16 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Ντορτ 3 (1), Εντι 5, Ετζιμ, Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 15 (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7/9 βολές, 9 ασίστ), Ολίνικ 9 (1/6 σουτ), Πάουελ 5, Σκραμπ.