Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ: Εκτός τελικού άφησε τις ΗΠΑ η Γερμανία

Σε έναν μυθικό ημιτελικό, η «νασιοναλμάνσαφτ» επικράτησε των Αμερικανών με 113-111.

3' 8" χρόνος ανάγνωσης

Ο Στιβ Κερ, προπονητής των ΗΠΑ, είχε δηλώσει πριν από τον ημιτελικό με τη Γερμανία, ότι η αντίπαλός τους είναι ίσως η καλύτερη ομάδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Και το συγκρότημα του Καναδού τεχνικού, Γκόρντον Χέρμπερτ, φρόντισε να τον επιβεβαιώσει σε ένα ματς που θα αργήσουμε να ξεχάσουμε.

Η Γερμανία, δεν φοβήθηκε να ακολουθήσει ρυθμούς ΝΒΑ, επικράτησε των ΗΠΑ με το εκκωφαντικό 113-111 και την Κυριακή θα συναντήσει τη Σερβία στον μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε, δίνοντας το στίγμα του αγώνα: run n’ gun. Οι δύο ομάδες άφησαν κατά μέρους τα συστήματα και το σετ παιχνίδι και έτρεξαν σαν… αφηνιασμένα άλογα, με τις επιθέσεις σπανίως να εκδηλώνονται πάνω από τα 20 δευτερόλεπτα.

Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ: Εκτός τελικού άφησε τις ΗΠΑ η Γερμανία-1
(REUTERS/Eloisa Lopez)

Στην α’ περίοδο, η άμυνα των ΗΠΑ παρουσίασε πρόβλημα -αρχικά- στη δεύτερη περιστροφή, εμφανίζοντας σημάδια… Καναδά. Οι Αμερικανοί επιθετικά άργησαν να βρουν σκορ και μοιραία αποσυντονίστηκαν στα μετόπισθεν, καθώς οι Γερμανοί χτυπούσαν με μανία κάτω από το καλάθι τους, φθάνοντας στο +10 (25-15 στα 5,5 λεπτά αγώνα).

Μπρίντζες και Εντουαρντς άρχισαν να αφυπνίζονται και με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα, βοήθησαν τις ΗΠΑ να κλείσουν το δεκάλεπτο στο -2 (33-31).

Η ταχύτητα εκδήλωσης των επιθέσεων, αντί να ελαττωθεί, αυξήθηκε κατακόρυφα, με τις δύο ομάδες να επιτίθενται κατά κύματα, ένα στυλ που αρέσει και στις δύο χώρες. Με τις άμυνες να έχουν στροβιλιστεί στον ξέφρενο ρυθμό, οι ΗΠΑ προσπέρασαν για πρώτη φορά στα 4,5 λεπτά (41-39), η Γερμανία απάντησε και ανέκτησε το προβάδισμα (52-48), για να λήξει η περίοδος υπέρ των Αμερικανών με σκορ ημιχρόνου που θα μπορούσε να είναι και… τελικό (60-59)…

Στο β’ ημίχρονο, το μεγάλο ερώτημα ήταν, αν θα μπορούσαν οι ομάδες να αντέξουν σ’ αυτόν τον ρυθμό κι αν οι άμυνες θα έβρισκαν… ρόλο προκειμένου να κρίνουν τον ημιτελικό.

Οι ΗΠΑ εμφάνισαν ξανά σοβαρό αμυντικό πρόβλημα στις περιστροφές (σε κάποιες επιθέσεις των αντιπάλων τους… απουσίασαν τελείως από τη ρακέτα), η Γερμανία ανταποκρίθηκε πιο… ευρωπαϊκά – ορθολογικά μέσα στη ρακέτα της και όσο της επέτρεψαν τα πνευμόνια και το rotation της, συνέχισε να επιτίθεται στα 10-15’’, ανοίγοντας τη διαφορά στο +8 υπέρ τους (71-66, 76-68 και 79-71 περίπου στα μισά του 10λέπτου) και στο +10 στα 9 λεπτά, με την γ’ περίοδο να λήγει με σκορ… All Star Game, 94-84.

Στην δ’ περίοδο έσπασαν καρδιές. Η Γερμανία πήγε την αναμέτρηση στο μπάσκετ που επέλεξε για 5 λεπτά και προηγήθηκε με +12, όταν ο Εντουαρντς προσπάθησε να πατήσει το κουμπί της επιστροφής με συνεχείς πόντους.

Η Γερμανία προσπάθησε να παίξει με τον χρόνο και τα μεγάλα κορμιά της (Τάις, Τίμαν), αλλά οι ΗΠΑ μείωσαν σε 106-103 στα 3:17 πριαν από το φινάλε.

Σρέντερ και Ριβς ανέλαβαν δράση, οι Αμερικανοί μείωσαν στον πόντο (108-107 στο 1:35), ο Μπόνγκα έκανε επιθετικό στα 33’’ με το σκορ 113-109, αλλά στα 27’’ ο Εντουαρντς έκανε λάθος πάσα με τον Ριβς να διαμορφώνει το τελικό 113-111 στα 5 δέκατα του δευτερολέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 31-33, 60-59, 84-94, 111-113

ΗΠΑ (26/40 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 23/24 βολές, 28 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 7 επιθετικά), 25 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 9 λάθη, 17 φάουλ): Μπανκέρο 6 (1/4 δίποντα, 4/4 βολές), Μπρίτζες 17 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπράνσον 15 (3/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/6 βολές, 7 ασίστ), Έντουαρντς 23 (8/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαλιμπάρτον 7 (1/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Χαρτ 9 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζάκσον 8 (3 ριμπάουντ), Τζόνσον, Πόρτις 5 (1), Ριβς 21 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (28/41 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 18/22 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 12 επιθετικά), 30 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη, 21 φάουλ): Μπόνγκα 3 (1), Γκιφάι, Λο, Σρούντερ 17 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Τάις 21 (9/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τίμαν 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές), Φόγκτμαν 6 (3/4 δίποντα), Φραντς Βάγκνερ 22 (4/8 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μο Βάγκνερ 10 (1).