«Ερυθρόλευκο» και το ντέρμπι της Ευρωλίγκας

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση του Παναθηναϊκού με 88-78

4' 36" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, επικρατώντας με 78-88 στην παράταση (74-74 κ.α.) με σερί 12-0 του Παναθηναϊκού στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Οι δύο ομάδες είχαν κομβικές απώλειες στις θέσεις 3,4 και 5 (Παπαπέτρου, Μήτογλου, Φαλ, Μπραζντέικις) και μοιραία κινήθηκαν αρχικά με μπούσουλα τα δύο βαρόμετρά τους: τον Σλούκα από τη μία και τον Μιλουτίνοφ από την άλλη. Οταν κάποιος από τους δύο ήταν στον πάγκο, υπήρχε πρόβλημα…

O Eργκίν Αταμάν ξεκίνησε με τους Βιλντόζα, Γκραντ, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ και Μπαλτσερόφσκι, ενώ ο Γιώργος Μπαρτζώκας με τους Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Μιλουτίνοφ.

Οι δύο ομάδες φρόντισαν να προστατέψουν σε πρώτη φάση τη ρακέτα τους και μοιραία, η πλειονότητα των επιθέσεων εκτελέστηκε είτε από τα γκαρντ είτε από την περιφέρεια.

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ σχεδόν σε όλη την 1η περίοδο. Ο Μπαλτσερόφσκι κέρδισε κάποιες μάχες από τον μοναδικό σέντερ των «ερυθρόλευκων» χθες, Μιλουτίνοφ, όμως οι Γουόκαπ και Πίτερς φόρτωναν με πόντους το «πράσινο» καλάθι.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ από 7 παίκτες συνολικά στο 1ο δεκάλεπτο (έκλεισε με 22-23), σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρήκαν μόλις από τέσσερις (Γουόκαπ, Πίτερς, Μιλουτίνοφ, Κάνααν).
Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, ο Μιλουτίνοφ υπέπεσε σε 2ο φάουλ και ο Μπαρτζώκας τον απέσυρε, βάζοντας 5άρι τον Σίκμα. Ο Παναθηναϊκός στόχευσε τον Αμερικάνο, πότε με τον Λεσόρ με ποστάρισμα και πότε ανεβάζοντας τον ψηλά στις αλλαγές με στόχο ο κοντύτερος αντίπαλος να τον χτυπά στα πόδια.

Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός δεν βρήκε επιθέσεις στην αντίπαλη ρακέτα (εκτέλεσε μόλις μία βολή έναντι 15 του ΠΑΟ), παραδόξως όμως πήρε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ και ανανέωνε τον χρόνο του. Περίπου στα 6 λεπτά αγώνα, ένα ξέσπασμα του Σλούκα κι ένα σερί του Παναθηναϊκού 10-2 άνοιξε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (39-29), με τον διεθνή πλέι μέικερ να έχει 11 π. από τους 13 στη β’ περίοδο, αλλά με τους γηπεδούχους να μην παίρνουν κάτι από Βιλντόζα και Γκάι, παρά το καλό α’ ημίχρονο του Ερνανγκόμεθ. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός μάζεψε το σκορ στο ημίχρονο (43-36).

Στην 3η περίοδο, ο Μιλουτίνοφ επέστρεψε, ο Παπανικολάου βρήκε το πρώτο καλάθι του, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 48-44, με τον Παναθηναϊκό να πελαγοδρομεί αμυντικά, να χάνεται ξανά στις περιστροφές και, παραδόξως, να μην προσπαθεί να επιτεθεί από το «5» πάνω στον Μιλουτίνοφ.

Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στους 2 πόντους με τρίποντο του Κάνααν στο πεντάλεπτο (51-49) και άρχισαν να πατούν καλύτερα στο παρκέ, βλέποντας τους αντιπάλους τους να επιτίθενται ανορθόδοξα και να παρουσιάζουν σοβαρό οργανωτικό πρόβλημα με τον Σλούκα στον πάγκο.

Ο Αμερικάνος μείωσε ξανά με τρίποντο σε 53-52 στα 2,5 λεπτά πριν από το φινάλε της περιόδου, όμως η είσοδος του Σλούκα ισορρόπησε τον Παναθηναϊκό, που έκλεισε την 3η περίοδο στο 59-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» έδειξαν να ψάχνονται ξανά, κάνοντας λάθος πάσες, ο -εκτός κλίματος- Βιλντόζα πήρε προσπάθειες που έχασε και ο Ολυμπιακός, λέγοντας «ευχαριστώ», ισοφάρισε σε 59-59 με τον Μιλουτίνοφ και τον Πίτερς να κάνουν πάρτι στο 4 και στο 5.

Ο Γκος έδωσε προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» στα 3 λεπτά αγώνα στην περίοδο με 59-62 (το σκορ έγινε και 59-63), αλλά ο Παναθηναϊκός ανέκτησε το προβάδισμα με 66-63. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός βρήκε δύο αμαρκάριστα τρίποντα από Γκος και Γουόκαπ, με τον γηπεδούχο να παίζει άμυνα με τα… μάτια σε δύο διαδοχικά πικ εν ρολ (66-69).

Δύο τρίποντα του Γκριγκόνις έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 72-69, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο λεπτό στο 74-74 με καλάθι του Πίτερς στο τρανζίσιον.

Οι «πράσινοι» έκαναν δύο απίστευτα λάθη που τους κόστισαν τη νίκη. Ο Σλούκας έκανε επιθετικό στον Γουόκαπ στα 40’’ και στα 20’’ ο Λεσόρ αντί για τον Γκριγκόνις έδωσε τη μπάλα στην… κερκίδα. Ο Ολυμπιακός αστόχησε και ο Σλούκας σε νεκρό χρόνο δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Στην παράταση, ήταν φανερό ότι θα έπαιρνε το ματς η ομάδα που θα είχε το πιο καθαρό μυαλό και λίγες δυνάμεις παραπάνω. Ενα τρίποντο του Κάνααν, δύο πόντοι του Πίτερς κι ένα κάρφωμα του Μιλουτίνοφ ο οποίος είχε κόψει τον Σλούκα λίγο πιο πριν, έγειραν την πλάστιγγα προς τον Ολυμπιακό (74-81) στα 2’19’’ και ακόμη ένα τρίποντο του Γκος στα 1’36’’ έριξε τίτλους τέλους στο ντέρμπι.

Ο Ολυμπιακός έδειξε ότι έχει βάθος, εξαιρετική… ενδοεπικοινωνία, έναν Μιλουτίνοφ να παίζει για δύο και με την περιφέρειά του να μιλάει στην κρίσιμη στιγμή, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που προβλημάτισε όταν η μπάλα δεν ήταν στα χέρια του Σλούκα (Γκραντ, Βιλντόζα και Γκάι ήταν κάκιστοι), φανέρωσε αδυναμία να χτυπήσει στη ρακέτα με τους Λεσόρ και Μπαλτσερόφσκι και είναι προφανές ότι θα χρειαστεί αρκετό χρόνο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74 (κ.α), 78-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (16/32 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 16/19 βολές, 32 ριμπάουντ ( 7 επιθετικά – 25 αμυντικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 19 λάθη, 2 μπλοκ): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 5 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 7 (1), Σλούκας 20 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη), Γκραντ 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λεσόρ 10 (10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 17 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Ερνανγκόμεθ 13 (2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μαντζούκας 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (19/35 δίποντα, 15/32 τρίποντα, 5/6 βολές, 30 ριμπάουντ (8 επιθετικά – 22 αμυντικά), 20 ασίστ, 13 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ): Γουόκαπ 17 (5/10 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 16 (3), Κάναν 14 (4), Λούντζης, Λαρεντζάκης (2 λάθη), Παπανικολάου 3 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Πίτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Μιλουτίνοβ 15 (7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 2