Λαβωμένος σε όλες του τις γραμμές κινδυνεύει να εμφανιστεί ο Ολυμπιακός την Παρασκευή στο (σχεδόν σίγουρο sold out) παιχνίδι του με την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ, για τη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ο Μακίσικ έχει ένα οστικό οίδημα, θα απουσιάσει για 3-4 εβδομάδες χάνοντας και το εντός έδρας ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα, ενώ ο Σίκμα υπέστη αιμάτωμα στο γαστροκνήμιο στο παιχνίδι με τον Αρη και θα απουσιάσει για 15 ημέρες. Θέμα υπάρχει και με τον Γουίλιαμς-Γκος. Εχει ενοχλήσεις στον δικέφαλο και παρότι γλίτωσε τη θλάση, θα κάνει αγώνα δρόμου για να είναι έτοιμος έως την Παρασκευή, όπως και ο Φαλ ο οποίος περιορίζεται σε ατομικό πρόγραμμα και παραμένει αμφίβολος.
Στο κλείσιμο της πρεμιέρας της Βasket League, ο Παναθηναϊκός βρήκε ανηφόρα μόνο για 10 λεπτά κόντρα στο Μαρούσι, στο άδειο (λόγω τιμωρίας από πέρυσι) ΟΑΚΑ. Με το που πάτησαν οι «πράσινοι» το πόδι τους στο γκάζι, το 13-16 στο 9΄ έγινε 47-29 στο ημίχρονο, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι το +27, για να κλείσει στο +11 με το τελικό 82-71, ύστερα από ένα μεγάλο σερί των φιλοξενούμενων στο τέλος. Στο 35΄ αποβλήθηκαν οι Αντετοκούνμπο, Λούκοβιτς έπειτα από «κοκορομαχία». Παρά τη νίκη, ο Εργκίν Αταμάν ήταν δυσαρεστημένος: «Παίξαμε πολύ άσχημα, ήταν απαράδεκτη η εικόνα ορισμένων παικτών. Δεν θέλω να παίζουμε έτσι. Ο Παναθηναϊκός είναι έτοιμος, όμως όχι με αυτή τη συγκέντρωση και αυτή την απόδοση». Τα δεκάλεπτα: 16-16, 47-29, 69-45.
Εύκολη νίκη Παναθηναϊκού με Μαρούσι, πολλά τα παράπονα από τον Αταμάν.
![Μπάσκετ: Αποδεκατισμένος ο Ολυμπιακός-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2023/10/7cff41712d1ab681e234405b33f8bfe2_3990076-1-1.jpg?1696916512717)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Γκάι 4 (0/6 τρίποντα), Μπαλτσερόφσκι 7, Σλούκας, Γκριγκόνις 11 (3/6 τρίπ., 6 ριμπ.), Μαντζούκας 12 (2/2 τρίπ., 6 ριμπ.), Καλαϊτζάκης 9, Βιλντόσα 12 (1/4 τρίπ., 5 λάθη), Μωραΐτης 6 (2), Σαμοντούροβ 2, Γκραντ, Λεσόρ 10, Αντετοκούνμπο 9.
ΜΑΡΟΥΣΙ: Χιλ 7, Πένο 7, Τζούστον 21 (11 ριμπ.), Ραντούλιτσα 5, Γιαννόπουλος 13, Σταυρακούκας, Ξύδας 3 (1), Νικολαΐδης 4, Ιορδάνου, Λούκοβιτς 11 (4 ριμπ., 2 ασίστ).
Νωρίτερα, ο Απόλλων νίκησε 72-71 στην Πάτρα την Καρδίτσα και πήρε μια σημαντική νίκη απέναντι σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους. Το παιχνίδι κύλησε πόντο – πόντο μέχρι το άστοχο τρίποντο του Κλάασεν σε σχεδόν νεκρό χρόνο, με μεγάλο πρωταγωνιστή για τους νικητές τον Σταρκς με 28 πόντους. Από την Καρδίτσα ξεχώρισε ο Ουάιτ (19).