Basket League: Αξιόμαχη η ΑΕΚ, άντεξε ο Ολυμπιακός

2' 51" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με τη φωτιά, όμως τρία σερί τρίποντα του χάρισαν τη νίκη επί της αξιόμαχης ΑΕΚ στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ με 79-71 για τη 2η αγωνιστική της Basket League.

Η Ενωση –που διαμαρτύρεται για τη διαιτησία– ήθελε να χτυπήσει τους «ερυθρόλευκους» στην ενέργεια, λόγω του πρόσφατου ματς με την Μπαρτσελόνα για την Ευρωλίγκα και των απωλειών τους (Σίκμα, Γκος, Μακίσικ) και τα κατάφερε για 36 λεπτά. Η ομάδα του Πλάθα ήταν επιθετική στην άμυνά της, κράτησε χαμηλά τον Ολυμπιακό και έκλεισε το ημίχρονο μόλις στο -3 με 36-33.

Με την ίδια λογική μπήκε και στην τρίτη περίοδο, ακολούθησε τους γηπεδούχους στον πόντο σχεδόν σε όλο το δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 59-54. Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα γρήγορο +11 στο 1,5 λεπτό, αλλά ο Κουζμίνσκας έδωσε λύσεις στο επιθετικό μπλακ άουτ της ΑΕΚ, η οποία με ένα σερί 11-0 ισοφάρισε στο 5λεπτο (65-65) και πέρασε μπροστά με 67-68 στα 4 λεπτά πριν από το φινάλε.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα, όμως, βρήκε δύο κολλητά τρίποντα από τους Λαρεντζάκη και Γουόκαπ (75-69 στο 1΄14΄΄ πριν από το τέλος) και στα 43΄΄ ο Κάναν με ακόμη ένα έδωσε τη χαριστική βολή στην Ενωση, η οποία στα τελευταία 4 λεπτά πέτυχε μόλις έναν πόντο. Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-33, 59-54, 79-71.

Δύσκολη νίκη των «ερυθρολεύκων» επί της Ενωσης στο ΣΕΦ με 79-71 – «Ανάφλεξη» με τη διαιτησία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (23/42 δ., 8/22 τρ., 9/17 β., 39 ρ., 18 ασ., 8 κλ., 1 μπλοκ, 15 λ.): Γουόκαπ 12 (2 τρ., 4 ασ.), Κάναν 8 (2 τρ.), Φαλ 4, Παπανικολάου 11, Πίτερς 16 (2/6 τρ., 8 ρ., 2 ασ.), Λούντζης 3, Λαρεντζάκης 14 (2/6 τρ.), Πάπας, Μπραζντέικις 2, Μιλουτίνοφ 9 (9 ρ.).

ΑΕΚ (15/40 δ., 7/23 τρ., 39 ρ., 21 ασ., 9 κλ., 6 μπλοκ, 13 λ.): Τίλμαν 10, Χολ 3 (1), Νετζήπογλου 3 (1), Μακλέμορ 5 (0/9 σουτ, 5/6 β., 6 ρ.), Κουζέλογλου 2, Φλιώνης 7 (1 τρ., 9 ασ.), Κουζμίνσκας 23 (4/5 τρ., 6 ρ., 2 ασ.), Καμπενγκέλε 7 (8 ρ., 2 μπλοκ), ΜακΡέι 11 (0/7 τρ., 8 ρ., 3 ασ.).

H AEK με ανάρτησή της στο Twitter εξέφρασε τα έντονα παράπονα από το διαιτητικό τρίο των Τσαρούχα, Κατραχούρα, Τεφτίκη: «Ολη η Ελλάδα απόψε είδε… Συγχαρητήρια στην ΚΕΔ. «Και εις ανώτερα»! Λίγα λεπτά πριν, υπήρξε και ένα ποστάρισμα του Δημήτρη Γιαννακόπουλου στο Instagram: «Να τη χαίρεστε», έγραψε «φωτογραφίζοντας» την κ. Τσαρούχα. Ο Ολυμπιακός τόνισε μέσω Twitter: «Τα ΜΜΕ που δημοσιεύουν τη θέση του Παναθηναϊκού για τη διαιτησία στο παιχνίδι Ολυμπιακός – ΑΕΚ, ελπίζουμε πως την έχουν εγγράφως και δεν θα τρέχουν να σβήνουν κείμενα».

Ο Παναθηναϊκός φλέρταρε έντονα με την ήττα στο Περιστέρι το βράδυ του Σαββάτου, είδε τη σκληροτράχηλη ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να ανοίγει τη διαφορά έως και τους 19 πόντους, όμως κατάφερε να γυρίσει το ματς και να το κατακτήσει στην τελευταία επίθεση και άμυνά του. Οι «πράσινοι» (αγωνίστηκαν χωρίς Σλούκα, Μήτογλου, Γκάι και με τον Παπαπέτρου ανέτοιμο) δεν είχαν την απαιτούμενη ενέργεια και παρότι επιθετικά δεν πήραν σκορ από παίκτες όπως οι Βιλντόζα (2 π.), Μπαλτσερόφσκι (2 π.), Μαντζούκα (3 π.), Ερνανγκόμεθ (4 π.), είδαν τους Καλαϊτζάκη (στην καλύτερη εμφάνισή του με τον Παναθηναϊκό – 16 π.,), Γκριγκόνις (20 π.), Γκραντ (κακός για τρεις περιόδους, καθοριστικός στην 4η – 11 π.) και Λεσόρ (8 π.) να βγαίνουν μπροστά και να συμβάλλουν τα μέγιστα για μια νίκη-θρίλερ με 66-64. Τα άλλα αποτελέσματα: Απόλλων Π. – Αρης 70-77, Μαρούσι – ΠΑΟΚ 75-80, Προμηθέας – Καρδίτσα 87-75. Σήμερα: Λαύριο – Κολοσσός.