Ευρωλίγκα: Νίκη – θρίλερ ο Ολυμπιακός επί της Παρτιζάν

Eκαμψε στην παράταση την αντίσταση της Παρτιζάν στο ΣΕΦ (98-94)

5' 6" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός πήρε τη 2η νίκη του στην Ευρωλίγκα με 98-94 (85-85 κ.δ.) στην παράταση απέναντι στην Παρτιζάν στο ΣΕΦ. Χωρίς Σίκμα, Μπραζντέικις και ΜακΚίσικ, αλλά με τον Γκος παρόντα και σε καλή βραδιά οι «ερυθρόλευκοι» έπαθαν «μπλακ άουτ» στην 3η περίοδο, όμως με άμυνα από ατσάλι στην 4η, ισορρόπησαν το ματς, το οποίο «κλείδωσαν» στον έξτρα χρόνο.

Ο Μπαρτζώκας ξεκίνησε με τους Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ, ενώ ο Ομπράντοβιτς με τους Αβράμοβιτς, Πάντερ, Νάναλι, Σμάιλαγκιτς και Καμίνσκι.

Ο Ολυμπιακός έβαλε τη μπάλα στην αντίπαλη ρακέτα, πήρε επιθετικά ριμπάουντ, όμως χρειάστηκαν δύο σερί τρίποντα στο τρανζίσιον από τους Πίτερς και Κάνααν, προκειμένου να πάρει μια μικρή διαφορά 13-8.

Ο Ομπράντοβιτς έβαλε στο «4» και τον ΛεΝτέι για να γεμίσει τη ρακέτα του, βλέποντας τον Καμίνσκι (2/6 τρ. στο α’ μέρος) να υποφέρει από τον Φαλ, όμως ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό και επαφή με το καλάθι της Παρτιζάν, ελέγχοντας απολύτως τα αμυντικά ριμπάουντ του, με το 1ο δεκάλεπτο να λήγει με 28-21.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο Κάνααν πλήγωσε την Παρτιζάν έξω από το τόξο με την ελληνική ομάδα να ξεφεύγει στο δίλεπτο με 36-29 και τον Ομπράντοβιτς να παίρνει άρον άρον τάιμ άουτ. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός και ο Αμερικανός (11 π. ημίχρονο) συνέχισαν το… τροπάριό τους και παίρνοντας ενέργεια από την άμυνα, άνοιξαν τη διαφορά στους 10 π. (41-31), κάνοντας θραύση στα ριμπάουντ (στο 5λεπτο της περιόδου είχε 15 με 8 επιθετικά έναντι μόλις 6 της Παρτιζάν!).

Η σερβική ομάδα παρότι έφτανε μετά κόπων και βασάνων στο καλάθι των «ερυθρόλευκων», βρήκε σκορ και ριμπάουντ -κυρίως με τον πεισματάρη ΛεΝτέι (12 π.), αφού ο Πάντερ (5 π.) τα βρήκε δύσκολα απέναντι στον Γουόκαπ- και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 49-43.

Και στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κρατήσει εκτός παιχνιδιού τον Πάντερ (τον Καμίνσκι τον κράτησε εκτός ο… Ομπράντοβιτς), όμως πληγώθηκε από τους Σμάιλαγκιτς και ΛεΝτέι. Δύο τρίποντα, μία βολή, ένα λέι απ και ένα δίποντο ακόμη του ζεστού Σέρβου έφεραν την αναμέτρηση… ανάποδα (54-51), με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βρει αντίδοτο. Δύο μαζεμένα φάουλ του, όμως, τον έστειλαν στον πάγκο με 4 φάουλ, αλλά η Παρτιζάν έφτασε στα μισά της περιόδου ελέγχοντας τον ρυθμό (αφού πήρε τα ριμπάουντ της), κάνοντας σερί 2-16 (51-59) με την ομάδα του Μπαρτζώκα να παθαίνει… Μιλάνο με 0/5 τρίποντα.

Η σερβική ομάδα έφτασε στο +10 (53-63), έχασε τον Καμίνσκι με 5ο φάουλ (τεχν. ποινή), έχοντας παράλληλα τον Σμάιλαγκιτς στον πάγκο με 4, αλλά το «μπλακ άουτ» του Ολυμπιακού συνεχίστηκε. Ο «αφηνιασμένος» ΛεΝτέι με τέσσερις βολές κι ένα λέι άπ έγραψε το 56-69 και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 59-69 και επί μέρους σκορ δεκαλέπτου 10-26 και 6 λάθη.

Με ένα γρήγορο 4-0 στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός έκανε το 63-69 και σε τρία λεπτά αγώνα είχε ήδη ροκανίσει τη διαφορά στους 4 πόντους (69-73). Η Παρτιζάν βρήκε σκορ αλλά η ελληνική ομάδα με δύο τρίποντα (Γουόκαπ και Παπανικολάου) πλησίασε τη σερβική (έφτασε και στους 2 π. στο 5λεπτο), όμως ο Πάντερ με προσωπικούς πόντους έκανε τη ζημιά μέχρι και δύο λεπτά πριν από το φινάλε.

Ο Λαρεντζάκης ισοφάρισε σε 79-79 με τρεις βολές, ο Σμάιλαγκιτς ήταν εκεί ξανά και έκανε το 79-82, ο Παπανικολάου με 2 βολές σατ 50’’ μείωσε σε 81-82, η Παρτιζάν δεν κατάφερε να σκοράρει δύο φορές με τον Πάντερ κι ενώ πήρε επιθετικό ριμπάουντ και ο Λαρεντζάκης με δύο ακόμη βολές στα 17,7’’ έδωσε το προβάδισμα με 83-82. Ο Πάντερ έκανε «μπρος πίσω» στα 6,8’’ με τον Γουόκαπ κολλημένο επάνω του και ο Λαρεντζάκης έγραψε το 85-83 στα 5,8’’ με 2 βολές. Ολα φαίνονταν ότι θα οδηγήσουν στη νίκη, αλλά ο Ολυμπιακός ξέχασε να παίξει άμυνα σ’ αυτό το σημείο και ο Νάναλι αμαρκάριστος, έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση (85-85).

Η Παρτιζάν έπαιξε αναγκαστικά με χαμηλό σχήμα και ο Μπαρτζώκας «χτύπησε» στη ρακέτα με τον Μιλουτίνοφ ο οποίος πήρε 2 φάουλ και 4 πόντους με βολές (91-89). Η Παρτιζάν δυσκολεύτηκε πολύ στη ρακέτα της, έκανε τρία λάθη σε τρεις επιθέσεις της, ο Πάντερ ισοφάρισε σε 91-91, όμως ο Μιλουτίνοφ πήγε ξανά στις βολές στα 51’’ και με μία βολή έκανε το 92-91. Ο Πάντερ είδε νέο εφιάλτη με τον Γουόκαπ ο οποίος έκλεψε τη μπάλα και ο Γκος στα 17,2’’ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (94-91). Στα 9,3’’ άρχισε η ρουλέτα των βολών. Ο Αβράμοβιτς με ένα ζευγάρι μείωσε σε 94-93 και στα 8,6’’ ο Λαρεντζάκης, ξανά με βολές έκανε το 96-93, αλλά ο Αβράμοβιτς αυτή τη φορά έχασε μία βολή και ο Γουόκαπ στα 4,9’’ σφράγισε τη νίκη με δύο στις δύο (98-94).

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85 (κ.α.), 98-94

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (16/32 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 33/36 βολές, 38 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 18 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη): Γουόκαπ 11 (2/4 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 9 (2/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Κάναν 11 (3/8 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 19 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Φαλ 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 16 (2/4 δίποντα, 12/14 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (21/36 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 22/27 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 18 λάθη): ΛεΝτέι 18 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αβράμοβιτς 5 , Κοπρίβιτσα, Πάντερ 17 (6/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμάιλαγκιτς 16 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Γιάραμαζ, Νάναλι 12 (2), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 11 (2), Ντόζιερ 6, Καμίνσκι 9 (2/6 τρίποντα).

Στις άλλες αναμετρήσεις της Πέμπτης: Φενέρμπαχτσε – Βιλερμπάν 101-86, Μπασκόνια – Ζαλγκίρις 82-99, Ρεάλ – Αρμάνι 88-71.

Μέσα ο Μήτογλου, έξω ο Παπαπέτρου

Στον Παναθηναϊκό, ο Ιωάννης Παπαπέτρου αναμένεται να περάσει την πόρτα του χειρουργείου προκειμένου να δώσει τέλος στο πρόβλημα με το γόνατό του, την ώρα που ο Ντίνος Μήτογλου μπήκε σε κανονικούς ρυθμούς προπόνησης, αλλά δύσκολα θα χρησιμοποιηθεί από τον Αταμάν την Παρασκευή (21.15) κόντρα στην Μακάμπι. Οι «πράσινοι» θα κινηθούν για παίκτη στη θέση «3» καθώς ο Παπαπέτρου αναμένεται να απουσιάσει για τουλάχιστον 1,5 μήνα.