Ευρωλίγκα: Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -16 αλλά η Φενέρ πήρε τη νίκη

Με 79-77 επικράτησε η τουρκική ομάδα σε μια αναμέτρηση - θρίλερ και λυτρωτή τον Παπαγιάννη

4' 6" χρόνος ανάγνωσης

Το Ulker Hall της Κωνσταντινούπολης με νωπές τις μνήμες από το περσινό τρίποντο του Σλούκα, έζησε ακόμη ένα θρίλερ με φιλοξενούμενο τον Ολυμπιακό. Η Φενέρμπαχτσε όμως, έμεινε ζωντανή χάρη στον Παπαγιάννη της 4ης περιόδου (στο σημείο αυτό πέτυχε 8 καθοριστικούς πόντους και είχε ένα deflection) και πήρε μια νίκη (79-77) με πολύ κόπο και άγχος, αν και στο α’ ημίχρονο τίποτα δεν προϊδέαζε μια τέτοια κατάληξη, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο -16.

Η ελληνική ομάδα έχει πλέον τρεις νίκες και τρεις ήττες (3-3), ενώ η τουρκική ανέβηκε στο 5-1.

Η Φενέρ ξεκίνησε με μεγάλη διάθεση να τρέξει και να πασάρει και πολύ γρήγορα ο φωτεινός πίνακας έγραφε σκορ 11-1 με 3/3 τρίποντα. Ο Ολυμπιακός παρουσίασε ξανά πρόβλημα στην κυκλοφορία και στα αμυντικά καθήκοντά του και όσο ο Παπαγιάννης κρατούσε κοντά του τον Φαλ, τόσο ο Πιερ φόρτωνε το καλάθι της ελληνικής ομάδας με πόντους.

Η ομάδα του Ιτούδη ολοκλήρωσε την α’ περίοδο με 9/10 δίποντα, με τον Πιερ να σταματά στους 14 π. και τους «ερυθρόλευκους» να προβληματίζουν και να μένουν πίσω με 29-14.

Στη β’ περίοδο ο Ολυμπιακός έδειξε σφυγμό, έβαλε δύσκολα στη Φενέρ, κυρίως στο λόου ποστ με τον Μιλουτίνοφ (δεν αγωνίστηκε καθόλου στο α’ δεκάλεπτο και μπήκε στο β’ με ένεση) και τον Πίτερς, όμως η τουρκική ομάδα δεν άφησε την ελληνική να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό. Με 15/17 δίποντα συνολικά έναντι 8/17, πήγε στα αποδυτήρια με το υψηλό σκορ 46-33.

Ο,τι δεν έπραξε ο Ολυμπιακός στα πρώτα 20 λεπτά, το έκανε στη γ’ περίοδο, όπου με σερί 13-2 μείωσε σε 48-46 στο 5λεπτο. Με Γουόκαπ, Κάνναν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ, έθεσε τους όρους του, η άμυνα έσφιξε, το μυαλό της Φενέρ «πειράχτηκε», τα σουτ δεν έμπαιναν πια με τόση ευκολία και η ελληνική ομάδα μπήκε ξανά στο παιχνίδι.

Η τουρκική ομάδα εγκλωβίστηκε στις «ερυθρόλευκες» δαγκάνες, ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (53-52) με μπροστάρη τον Πίτερς, ο Ιτούδης που δεν έβρισκε λύσεις, αναγκάστηκε να βάλει στο ματς για πρώτη φορά τον ανέτοιμο Μαντάρ και η γ΄περίοδος έληξε 58-57 με την ελληνική ομάδα να κάνει 24-12 σκορ δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε με δύο γκαρντ (Κάνααν, Γκος), ο Μότλεϊ, όμως με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ και πόντους, διατήρησε το ισχνό προβάδισμα για τη Φενέρ που συνέχισε να πελαγοδρομεί επιθετικά.

Ο Αμερικανός της τουρκικής ομάδας, όμως έχασε όλες τις προσωπικές μονομαχίες από τον Μιλουτίνοφ, φορτώθηκε με φάουλ και η εμμονή του Ιτούδη να τον διατηρεί στο παρκέ αποδείχθηκε ευεργετική για τον Ολυμπιακό, που παρότι δέχθηκε μαζεμένους πόντους, έβρισκε τον τρόπο να απαντά από το «ζωγραφιστό».

Ο Μότλεϊ πήγε στον πάγκο για πάντα με 5ο φάουλ στο 5λεπτο και τον Ολυμπιακό στο -2, ο Παπαγιάννης μπήκε στο ματς και ο Μαντάρ έδινε λύσεις στη Φενέρ, αλλά η ελληνική ομάδα δεν άφησε την τουρκική να ξεφύγει. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν για πρώτη φορά στα 3,5’ πριν από το φινάλε (71-71). Ο Παπαγιάννης με τρίποντο έκανε το 74-71, ο Γκος ισοφάρισε ξανά με τρίποντο (74-74), o Eλληνας σέντερ έκανε το 76-74 με άλεϊ ουπ και ξανά έξω από το τόξο έγραψε το 79-74 κι ενώ ο Ολυμπιακός είχε υποπέσει σε δύο κομβικά λάθη (επιθετικό, λάθος πάσα με παρεμβολή του πρώην παίκτη του ΠΑΟ).

Ο ασταμάτητος Πίτερς με τρίποντο μείωσε σε 79-77, όμως ο Ολυμπιακός στα 28’’ έχασε ακόμη ένα αμυντικό ριμπάουντ, το οποίο δεν πλήρωσε, καθώς στα 17,1’’ το βίντεο έδωσε την μπάλα στην ελληνική ομάδα, ύστερα από μία ακόμη χαμένη μπάλα.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν για την ισοφάριση με drive του Γκος. Ο Αμερικανός αστόχησε, ο Μιλουτίνοφ δεν κατάφερε να σκοράρει στο φόλοου και η Φενέρ πανηγύρισε μια πολύ δύσκολη νίκη.

Οι διαίτητες Ρότσα, Νίκολιτς, Πέτεκ δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων με πολλές λάθος αποφάσεις και για τις δύο ομάδες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (23/33 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 12/14 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 6 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη): Μότλεϊ 10 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 7 (1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Χέιζ 9 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πιερ 14 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Γκούντουριτς 4 (2/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 8 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές), Καλάθης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάνταρ 6 (2/3 δίποντα), Σεστίνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (21/35 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 14/20 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 7 επιθετικά), 22 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη): Γουόκαπ (0/1 δίποντο, 0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 13 (2/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Κάναν 15 (3/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης, Φαλ 7 (3/3 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 7 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπραζντέικις 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές), Πίτερς 19 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοφ 12 (5/6 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ).

Την Παρασκευή το βράδυ, ο Παναθηναϊκός (2-3) δοκιμάζεται στη Βαρκελώνη απέναντι στην Μπαρτσελόνα (5-0), χωρίς τον Σλούκα (γαστρεντερίτιδα) και τον Βιλντόζα (τραυματίας).