Πρώτο ευρωπαϊκό «διπλό» για τον Παναθηναϊκό

Το «τριφύλλι» πέρασε νικηφόρα με 99-85 από το Βερολίνο, υποχρεώνοντας την Αλμπα στην έκτη ήττα της

1' 18" χρόνος ανάγνωσης

Η χειμαρρώδης επίθεση του Παναθηναϊκού στα πρώτα 26 λεπτά του αγώνα και το «μαξιλαράκι» ασφαλείας των 17 πόντων (55-72) που «οικοδόμησαν» σε αυτό το διάστημα, χάρισαν στους «πράσινους» το πρώτο φετινό «διπλό» τους στη Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 3-4.

Το «τριφύλλι» πέρασε νικηφόρα με 99-85 από το Βερολίνο, απέναντι στην Αλμπα, υποχρεώνοντας τους ουραγούς Γερμανούς στην έκτη ήττα τους.

Με ποσοστά ευστοχίας 69,7% στο δίποντο και 44,8% στο τρίποντο, μία πεντάδα με διψήφιο αριθμό πόντων και οδηγό της επίθεσης τον Ντίνο Μήτογλου (24π., 10ρ.), ο Παναθηναϊκός δεν… σάστισε από την άμυνα ζώνης της Αλμπα που του δημιούργησε προβλήματα στο δεύτερο ημίχρονο και διατηρώντας την ψυχραιμία του, δια χειρός Τζέριαν Γκραντ (9ασ.), πέτυχε τον στόχο του, που δεν ήταν άλλος από την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη του μακριά από το ΟΑΚΑ.

Αξιοι συμπαραστάτες του Μήτογλου, οι Μάριους Γκριγκόνις (16π., 4/8τρ.), Κώστας Σλούκας (14π., 6ασ.), Λούκα Βιλντόζα (13π., 4/4τρ.) και Αλεξάντερ Μπαλτσερόφκι (11π., 3ασ., 3μπλοκ), ενώ θετικός ήταν ο Κέντρικ Ναν στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού (6π., 1ασ. σε 8 λεπτά συμμετοχής).

Από την Αλμπα ξεχώρισαν οι Στέρλινγκ Μπράουν και Γιοχάνες Τίμα με 17 και 16 πόντους, αντίστοιχα.