Πανσερραϊκός – ΑΕΚ 2-2: Σοκ και νέα γκέλα στο 94′ για την Ενωση

Η λάθος έξοδος του Αθανασιάδη στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων οδήγησε την ΑΕΚ σε νέα γκέλα, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Πανσερραϊκό εκτός έδρας

1' 9" χρόνος ανάγνωσης

Μετά την εκτός έδρας ισοπαλία στο Αγρίνιο, η ΑΕΚ υπέπεσε σε νέα γκέλα, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στις Σέρρες κόντρα στον Πανσερραϊκό. Μοιραίος ο Αθανασιάδης, ο οποίος έδωσε… ασίστ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο -2 από την κορυφή η Ενωση.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 16′ όταν ο Τσούμπερ έμεινε όρθιος, ο Κατσίκας δεν απέκρουσε σωστά και ο Ρότα με το στήθος πέτυχε το 1-0. Ο Πανσερραϊκός ανέβασε την απόδοσή του και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 39′, όταν από σέντρα του Μούργου ο Θυμιάνης με κεφαλιά πέτυχε το 1-1.

Ωστόσο, στο 45′ ο Τσούμπερ με τρομερή ασίστ βρήκε τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος με ιδανικό πλασέ πέτυχε το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο β’ ημίχρονο, ενώ στο 65′ απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα, όταν ο Μπέργκστρομ ανέτρεψε τον Λιβάι εκτός περιοχής και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Ροντέο το ματς στα τελευταία λεπτά, με την ΑΕΚ να έχει δοκάρι με τον Ζίνι και τους γηπεδούχους να… απαντούν με τον ίδιο τρόπο με τον Τομάς. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις η Ενωση υπέστη… σοκ. Ο Αθανασιάδης στην έξοδό του έχασε την μπάλα και ο Θυμιάνης από κοντά διαμόρφωσε το 2-2.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Κάτσικας, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Ντανκερλούι, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Σοφιανός (58΄ Τομάς), Μούργος, Χατζηστραβός (66΄ Γκοτζαμανίδης), Aλεξιτς

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γαλανόπουλος (60΄ Μάνταλος), Γιόνσον (46΄ Σιμάνσκι), Ελίασον, Τσούμπερ, Γκατσίνοβιτς, Γκαρσία