Λίβερπουλ – Αρσεναλ: Χωρίς νικητή το ντέρμπι στο Ανφιλντ

Λίβερπουλ και Αρσεναλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο Ανφιλντ, με τους Λονδρέζους να μένουν στην κορυφή. Αποχώρησε τραυματίας ο Κώστας Τσιμίκας.

2' 23" χρόνος ανάγνωσης

Χωρίς νικητή το μεγάλο ντέρμπι κορυφής της Premier League. Η Αρσεναλ πέτυχε γρήγορο γκολ στο Ανφιλντ, η Λίβερπουλ ισοφάρισε με τον Σαλάχ, είχε τις ευκαιρίες να ανατρέψει το ματς, όμως δεν υπήρξε νικητής. Στην κορυφή οι «Κανονιέρηδες», στο -1 οι Reds, οι οποίοι είχαν και δυο δοκάρια.

Στο 4ο λεπτό, η Αρσεναλ, βρήκε δίχτυα. Ο Οντεγκααρντ εκτέλεσε εξαιρετικά το φάουλ και ο Γκάμπριελ έκανε το 1-0, για να δώσει στους «κανονιέρηδες» προβάδισμα, για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν στο Ανφιλντ.

Ο Σαλάχ απείλησε στο 14ο λεπτό, αλλά ένα τέταρτο αργότερα, ισοφάρισε, κερδίζοντας τον Ζιντσένκο. Ο Αλεξάντερ Αρνολντ τον βρήκε με εντυπωσιακή μπαλιά, ο Σαλάχ προσπέρασε με χαρακτηριστική ευκολία τον Ουκρανό μπακ και «νίκησε» τον Ράγια στην κλειστή του γωνία.

Στο 70’, ο Ελιοτ σούταρε, η μπάλα βρήκε τον Γκάμπριελ και το δοκάρι έσωσε τον Νταβίντ Ράγια. Το ίδιο συνέβη και δύο λεπτά μετά, σε μία απίθανη αντεπίθεση της Λίβερπουλ, αλλά ο Αλεξάντερ Άρνολντ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο νοσοκομείο για εξετάσεις ο Τσιμίκας

Αγωνία στη Λίβερπουλ για την κατάσταση του Κώστα Τσιμίκα. Ο διεθνής Έλληνας αριστερός μπακ έπεσε πάνω στον Γιούργκεν Κλοπ μετά από σπρώξιμο του Μπουκάγιο Σάκα στο 33ο λεπτό του ντέρμπι με την Αρσεναλ στο Ανφιλντ και αποχώρησε. Ο Greek Scouser έχει πρόβλημα στην κλείδα και μένει να φανεί το μέγεθος του. Ο Τσιμίκας διακομίσθηκε άμεσα στο νοσοκομείο και σύντομα αναμένεται η ενημέρωση για τα αποτελέσματα των εξετάσεων του.