Εύκολες νίκες για Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός συνέχισαν με νίκες, καθώς επικράτησαν του Προμηθέα και του Απόλλωνα αντίστοιχα

1' 49" χρόνος ανάγνωσης

Ο Παναθηναϊκός «πάτησε γκάζι» στο τέταρτο δεκάλεπτο, νίκησε τον Προμηθέα και την κούραση και διατήρησε το απόλυτο νικών (11 στα 11) στη Basket League. Mετά τις μεγάλες νίκες σε Μονακό και Μιλάνο, οι «Πράσινοι» επικράτησαν στην Πάτρα του αντιπάλου τους με 69-54. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κέντρικ Ναν με 15 πόντους ενώ 13 πρόσθεσε ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, που βελτίωσε σημαντικά την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα 10 πόντους είχε ο Κώστας Αντετοκούνμπο ενώ ο Κώστας Σλούκας είχε 6 πόντους, 8 ασίστ και 5 κλεψίματα. Για τον Προμηθέα ο Κρις Κόφεϊ ήταν ο κορυφαίος με 16 πόντους, 20 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα ενώ 13 πόντους αλλά με 9 λάθη είχε ο Άντονι Κάουαν.

Ο Ολυμπιακός, χωρίς να «τρέξει» πριν την Αλμπα Βερολίνου (29/12), επικράτησε άνετα με 84-65 του Απόλλωνα Πατρών, πετυχαίνοντας την 10η νίκη του στην Α1. Αντίθετα, για τους Πατρινούς ήταν η 9η ήττα. Στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Ολυμπιακού σε επίσημο ματς ο Μήτρου-Λονγκ άφησε πολύ καλές εντυπώσεις (5π.), ενώ για πρώτη φορά έπαιξε στο ελληνικό πρωτάθλημα και ο Φιλίπ Πετρούσεφ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 12 πόντους. Πίτερς με 20 πόντους και Μιλουτίνοβ με 16 και 9 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι.

Με νίκη έκλεισε τον πρώτο γύρο το Περιστέρι. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε της ΑΕΚ στο «Ανδρέας Παπανδρέου» με 89-78 σε αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική της Basket League. Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 6-5 ενώ αντίθετα η ΑΕΚ «έπεσε» στο 5-6. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μήτρου-Λονγκ με 23 πόντους (4/6 τρίποντα) ενώ 17 πόντους είχε ο Λεωνίδας Κασελάκης και 11 ο Τζο Ράγκλαντ. Για την ΑΕΚ, που είδε τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας να αποχωρεί τραυματίας, ο Καμπεγκέλε είχε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.