Premier League: Η Λίβερπουλ επέστρεψε στην κορυφή

Η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας της Μπέρνλι, επέστρεψε στις νίκες και βρέθηκε στην κορυφή, αλλά με ένα ματς περισσότερο

1' 5" χρόνος ανάγνωσης

Η Λίβερπουλ επέστρεψε στην κορυφή της Premier League. Μετά τις ισοπαλίες με Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Αρσεναλ η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε στην έδρα της Μπέρνλι με 2-0 και βρέθηκε στο +2 από την ομάδα του Αρτέτα, αλλά με ματς περισσότερο. Αλλωστε, στις 28 Δεκεμβρίου οι «Κανονιέρηδες» θα υποδεχθούν τη Γουέστ Χαμ.

Στην 3η διαδοχική εκτός έδρας νίκη της την τρέχουσα σεζόν, ο Ντάργουιν Νούνιες ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, ενώ ο Ντιόγκο Ζότα διπλασίασε τα τέρματα των «κόκκινων» στο 90΄. Η Λίβερπουλ είχε αρκετές ευκαιρίες, ενώ τα γκολ των Έλιοτ και Νούνιες ακυρώθηκαν έπειτα από παρέμβαση του VAR. Θυμίζουμε πως ο Κώστας Τσιμίκας απουσίασε, καθώς υπέστη κάταγμα στην κλείδα στο Ανφιλντ, στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης με την Αρσεναλ.