Αλμπα – Ολυμπιακός 67-94: Κυρίαρχος στο Βερολίνο

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο εντυπωσιακής άμυνας για να λυγίσει την αντίσταση της Άλμπα και να φύγει αλώβητος από το Βερολίνο (67-94)

1' 34" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός είχε ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο, εγκλώβισε την Αλμπα και πήρε άνετη νίκη στο Βερολίνο επικρατώντας με 94-67. Οι Πειραιώτες μετά τη Γαλλία, έφυγαν νικητές και από τη Γερμανία, έκλεισαν νικηφόρα τον α’ γύρος, φτάνοντας έτσι τις εννέα νίκες στη διοργάνωση (9-8).

Ο Ολυμπιακός άρχισε το ματς έχοντας τον Γουόκαπ να δημιουργεί και τον Παπανικολάου να σκοράρει, ωστόσο η αμυντική του λειτουργία δεν ήταν ιδανική και έτσι τα τρίποντα του Μπιν και οι ασίστ του Τίεμαν έδιναν λύσεις στους γηπεδούχους. Η Αλμπα συνέχισε να βρίσκει γρήγορα πόντους και πήρε προβάδισμα στο α’ δεκάλεπτο.

Τα εύστοχα τρίποντα των Τόμας και Μάτισεκ έστειλαν τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο πόντων , ωστόσο η παρουσία των Γουόκαπ και Γουίλιαμς Γκος άλλαξε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ετσι, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά στο τέλος του α’ μέρους (43-40).

Το β’ μέρος εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Ο Ολυμπιακός ήταν άψογος αμυντικά και μέσα από την άμυνά του βρήκε και εύκολους πόντους. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ στην τρίτη περίοδο επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 27-8. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει τη ροή του ματς, αφού ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε.

Ο Φαλ ήταν εντυπωσιακός, έπαιξε σπουδαία άμυνα και ολοκλήρωσε με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Γουόκαπ από την πλευρά του πρόσφερε 4 πόντους, 9 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Πίτερς επίσης πρωταγωνίστησε με 23 πόντους (7/7διπ., 2/4τριπ., 3/5βολ.) και 7 ριμπάουντ. Σε καλό βράδυ οι Λαρεντζάκης (10π., 6 ασ.), Παπανικολάου (9π., 4ριμπ., 5 ασ., 3λ.) και Γουίλιαμς Γκος (13π. 2ριμπ., 2ασ., 2λ.).Οι Πειραιώτες τελείωσαν με 10/23 τρίποντα, 23/31 δίποντα, 30 ασίστ και 11 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-40, 51-67, 67-94