Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: Εύκολα οι «Πράσινοι» στο ντεμπούτο του Τερίμ

Στο ντεμπούτο του Φατίχ Τερίμ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 του ΠΑΣ και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της βαθμολογίας

1' 16" χρόνος ανάγνωσης

Με γκολ των Φώτη Ιωαννίδη και Τόνι Βιλένα ο πολύ καλός Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, αρχίζοντας με νίκη στην εποχή του Φατίχ Τερίμ.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον Παναθηναϊκό να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Η ομάδα του Τερίμ έβγαλε ένταση, έπαιξε γρήγορα ανά διαστήματα και πατούσε με ευκολία στην περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα. Οι «πράσινοι» δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες αλλά μέχρι το 25′ έπεφταν πάνω στον Κλέιμαν, ο οποίος νίκησε τόσο τον Μαντσίνι όσο και τον Ιωαννίδη.

Τελικά η ομάδα του Φατίχ Τερίμ άνοιξε το σκορ μετά από πολύ όμορφη συνεργασία στο κέντρο. Ο Μπερνάρντ πήρε την μπάλα ανάμεσα στις γραμμές από τον Ρούμπεν, κινήθηκε «κάθετα» στον Ιωαννίδη και με τρομερή εκτέλεση άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Βαγιαννίδη στο 35′.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 48′ «τελείωσε» το παιχνίδι. Ο Βιλένα με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ. Οι «πράσινοι» είχαν κι άλλες ευκαιρίες να σκοράρουν, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.