Επειτα από ένα χαλαρό πρώτο ημίχρονο χωρίς ουσία, η Τσέλσι μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Πρέστον εντός έδρας.
Στο 58′ ο Μπρόγια άνοιξε το σκορ με μια εξαιρετική κεφαλιά, προτού ο Τιάγκο Σίλβα βαδίσει στα χνάρια του και με μια καρφωτή κεφαλιά γράψει το 2-0.
Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Στέρλινγκ να βρει δίχτυα. Στο 85′ ο Αγγλος από εκτελεστής έγινε δημιουργός και σέρβιρε το 4-0 στον Εντσο που σκόραρε σε κενή εστία.
Μαζί με τους Μπλε στην επόμενη φάση θα βρεθεί και η Αστον Βίλα, η οποία απέδρασε με το πολύτιμο 1-0 από την έδρα της Μίντλεσμπρο. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Κας στο 87′, χαρίζοντας τη νίκη – πρόκριση στους Villains.
Μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ, ωστόσο η Μπράιτον υπέταξε τη Στόουκ εκτός έδρας (4-2) και πήρε εμφατικά το εισιτήριο για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Μεγάλη ανατροπή και για την Μπόρνμουθ, 3-2 την ΚΠΡ.
Η Νιούκαστλ, με εμφατική τριάρα στην έδρα της Σάντερλαντ (3-0) πήρε την πρόκριση στον 4ο γύρο του FA Cup και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της έναντι της αντιπάλου της έπειτα από 11 χρόνια.
Τα αποτελέσματα στο FA Cup:
Γουίμπλεντον – Ιπσουιτς 1-3
Κόβεντρι – Οξφορντ Γιουνάιτεντ 6-2
Μέινστοουν – Στίβενεϊτζ 1-0
Μίλγουολ – Λέστερ 2-3
Σάντερλαντ – Νιούκαστλ 0-3
Μπλάκμπερν – Κέιμπριτζ Γιουνάιτεντ 5-2
Τζίλιγχαμ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 0-4
Χαλ – Μπέρμιγχαμ 1-1
Νιούπορτ – Ιστλεϊ 1-1
Νόριτς – Μπρίστολ Ρόβερς 1-1
Πλίμουθ – Σάτον 3-1
ΚΠΡ – Μπόρνμουθ 2-3
Σαουθάμπτον – Γουόλσολ 4-0
Στόουκ – Μπράιτον 2-4
Γουότφορντ – Τσέστερφιλντ 2-1
Τσέλσι – Πρέστον 4-0
Μίντλεσμπρο – Αστον Βίλα 0-1
Σέφιλντ Γουένσντεϊ – Κάρντιφ 4-0
Σουόνσι – Μόρκαμ 2-0