ΑΕΚ – Ολυμπιακός 80-92: Ανώτεροι οι «Ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο της ΑΕΚ στο κλειστό των Ανω Λιοσίων, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Κώστα Παπανικολάου με 20 πόντους.

1' 15" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από το κλειστό των Ανω Λιοσίων με αντίπαλο την ΑΕΚ, με σκορ 92-80, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Κώστα Παπανικολάου με 20 πόντους.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο η ΑΕΚ το πάλεψε στην 4η περίοδο και του έβαλε… δύσκολα, παρά τις απουσίες. Ο Τζόρνταν ΜακΡέι φρόντισε να βάλει ξανά την ΑΕΚ στο παιχνίδι, αλλά ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες λύσεις και τον Κώστα Παπανικολάου να κάνει ένα απίθανο ματς με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ. Ο Γουίλιαμς Γκος είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Αλεκ Πίτερς 17 πόντους.

Ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή το προβάδισμα, που αύξησε στο +15 στη δεύτερη περίοδο. Η άμυνα της ΑΕΚ δεν εμπόδιζε τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να σκοράρουν με κάθε τρόπο, παρ’ όλα αυτά ένα ξέσπασμα της Ενωσης στο τελευταίο πεντάλεπτο του δεύτερου 10λεπτου έριξε τη διαφορά στο -5 (35-40). Ωστόσο και εκεί ο Ολυμπιακός είχε τις λύσεις, και στο τρίτο δεκάλεπτο εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (69-52). Η άμυνα της ΑΕΚ «έσφιξε» στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός χαλάρωσε και η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 4. Ομως ο Γκος, με διαδοχικούς πόντους, έβαλε τέλος στις ελπίδες.

Τα δεκάλεπτα: 16-32, 39-49, 57-71, 80-92

ΑΕΚ (Ζοάν Πλάθα): Τίλμαν 16, Ραντλ 4, Καράμπελας 7 (1), Νετζίπογλου 9 (1), Κουζέλογλου 12, Χαλ, Φλιώνης, Χατζηδάκης, Μόργκαν 7, Ματαλιωτάκης 4, ΜακΡέι 21 (5)

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Γουίλιαμς-Γκος 16 (2), Φαλ 5, Παπανικολάου 20 (14ρ.), Πίτερς 17, Λαρεντζάκης 5 (1), Μήτρου-Λονγκ 8 (1), Μπραζντέικις 2, Πετρούσεφ 5, Μιλουτίνοφ 9