Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 86-78: Λύγισαν στο τέλος οι Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 86-78 από την Μπαρτσελόνα για την 20ή αγωνιστική της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί στο 11-9

1' 41" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός άγγιξε την ανατροπή στο τέλος χάρη στην εξαιρετική του άμυνα, ωστόσο… κόλλησε στο σκοράρισμα και είδε το σερί των τεσσάρων νικών του να σταματάει στη Βαρκελώνη.

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 86-78 από τους Καταλανούς, για την 20ή αγωνιστική της EuroLeague, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί στο 11-9.

Κομβικό για τους νταμπλούχους Ελλάδας το ματς που ακολουθεί (12/1) και πάλι επί ισπανικού εδάφους, όπου απέναντι στην Μπασκόνια θα ψάξουν το «διπλό» που θα τους κρατήσει στην εξάδα.

Ο Ολυμπιακός είχε 14 ασίστ για 12 λάθη. Η Μπαρτσελόνα 20 ασίστ για 13 λάθη και σούταρε με 44% στα τρίποντα.

Το παιχνίδι άρχισε με την Μπαρτσελόνα να ευστοχεί τέσσερις φορές από τη γραμμή των 6.75 κάτι το οποίο φυσικά αποτυπώθηκε και στο σκορ (18-7, 6′).

Ο Πάρκερ με 11 πόντους ήταν αυτός που «πλήγωνε» περισσότερο την άμυνα των Πειραιωτών, ωστόσο ο Πίτερς με τους δικούς του πόντους φρόντισε πολύ γρήγορα να πέσει διαφορά στο καλάθι (23-20, 9′).

Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα των «ερυθρόλευκων» βελτιώθηκε αρκετά, ο Σίκμα ήταν εξαιρετικός, όπως και ο Γκος, με τους Καταλανούς να κλείνουν μπροστά στο σκορ με 44-41.

Οι Καταλανοί μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο δεύτερο ημίχρονο. Βέσελι, Σατοράνσκι, Πάρκερ και Μπριθουέλα βρήκαν εύστοχες προσπάθειες και με τον Φαλ να είναι η μοναδική πηγή σκορ για τον Ολυμπιακό το σκορ έγινε 54-45 (23′).

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν διαδοχικά λάθη, οι παίκτες της Μπαρτσελόνα έβαζαν διαδοχικά μακρινά σουτ και η διαφορά εκτοξεύθηκε.

Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο όλα άλλαξαν. Με τους πόντους των Γουίλιαμς Γκος, Πίτερς και ΜακΚίσικ μείωσαν σε 77-73 (35′) επιστρέφοντας στη διεκδίκηση της νίκης.

Στο τελευταίο λεπτό οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων δε βρήκαν στόχο σε αντίθεση με το σουτ μέσης απόστασης του Κάλινιτς και το τρίποντο του Σατοράνσκι και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε 86-78. Ο Άλεκ Πίτερς έκανε μεγάλο ματς με 22 πόντους (3/5διπ., 4/7τριπ., 4/5βολ.). Καλός ήταν και ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος με 12 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα

. Η Μπαρτσελόνα βρήκε σημαντική βοήθεια στους Ερνανγκόμεθ (16π., 5ρ.) και Τόμας Σατοράνσκι (13π., 3ρ., 5ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 44-41, 75-63, 86-78