Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξέμεινε από δυνάμεις και ηττήθηκε από την Κροατία με 13-8, έμεινε εκτός τετράδας του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και θα παίξει για τις θέσεις 5-8. Η αρχή θα γίνει με τη Σερβία, η οποία ηττήθηκε στο δικό της προημιτελικό από την Ουγγαρία, την Κυριακή (14/1).
Το ματς ξεκίνησε με τον Ζερδεβά να αποκρούει πέναλτι του Χάρκοφ, ο οποίος όμως πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ. Ο Κώστας Κάκαρης απάντησε με ένα εντυπωσιακό γκολ από τα 2 μ. και μία κερδισμένη αποβολή, που αξιοποίησε ο Φουντούλης, αλλά οι Κροάτες βρήκαν λύσεις απέναντι στη σύνθετη ελληνική άμυνα και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη 3-3.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι άμυνες «έσφιξαν», ο Μάρκο Μπίγιατς έκανε κάποιες καλές αποκρούσεις και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 5-4. Στα τελευταία 50 δευτερόλεπτα του ημιχρόνου, όμως, ο Νικολαΐδης κέρδισε πέναλτι που έφερε την ισοφάριση από τον Αργυρόπουλο. Ο Φουντούλης με εξαιρετική άμυνα έκλεψε την μπάλα στην περιφέρεια και έβγαλε την κόντρα, με τον Παπαναστασίου να δίνει προβάδισμα 6-5 στην ελληνική ομάδα.
Από το σημείο εκείνο και έπειτα, η Εθνική ήταν αγνώριστη προς το χειρότερο, αφού «κόλλησε» στην επίθεση. Οι διεθνείς κατέρρευσαν και οι Κροάτες έφτασαν στο 13-8.
Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την Κροατία): 3-3, 2-3, 4-0, 4-2
Οι συνθέσεις:
Κροατία (Ιβιτσα Τούτσακ): Μπίγιατς, Μπούριτς 1, Φάτοβιτς 3, Λόντσαρ 2, Μπίλιακα, Μπούκιτς, Βουκίσεβιτς 2, Ζούβελα, Μάρινιτς-Κράγκιτς 4, Βρλιτς, Μπούτιτς, Χάρκοφ 1, Πόπαντιτς
Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 2, Καλογερόπουλος 1, Αργυρόπουλος 2, Αλαφραγκής, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος