Με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί κάτω από τη ρακέτα (20π., 20ρ.-career high) και τον Αϊζάια Κέιναν σε ρόλο «εκτελεστή» από την περιφέρεια (20π., 4/7τρ.), ο Ολυμπιακός διέλυσε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 89-72 και βελτίωσε το ρεκόρ του (12-10) στη φετινή EuroLeague.
Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες με εκκωφαντικό τρόπο αφού διέλυσε την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 89-72 και «δίπλωσε» τις νίκες απέναντι στους Ισραηλινούς. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης. Οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν ιδανικά την απουσία του Μουσταφά Φαλ, με τον Μιλουτίνοφ να κάνει ό,τι θέλει κάτω από τη ρακέτα.
Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι κι έφτασε εύκολα στο (20-7, 8’). Τα εύστοχα τρίποντα από ΝτιΜπαρτολομέο και Μπλατ πρόσφεραν λύσεις στην Μακάμπι με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 26-18.
Η δεύτερη περίοδος είχε εντελώς διαφορετική εικόνα με τη Μακάμπι να ισοφαρίζει σε 28-28 (14’). Η επιστροφή του Μιλουτίνοφ στο παρκέ έφερε έδωσε λύσεις, ο Ολυμπιακός πήρε τα πάνω του κι έκλεισε το α’ μέρος μπροστά στο σκορ με 42-36.
Ο Ολυμπιακός βγήκε από τα αποδυτήρια με ακόμη μεγαλύτερη ενέργεια και καθήλωσε τους Ισραηλινούς. Ο Γουόκαπ είχε «κλειδώσει» τον Μπόλντγουιν, μοίραζε ασίστ και με 3/3 τρίποντα (Πίτερς, Κάνααν, Γουόκαπ) η διαφορά ξέφυγε (54-38, 24’).
Οι «Ερυθρόλευκοι» δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους, Μιλουτίνοφ και Κάνααν ήταν εντυπωσιακοί και ο Ολυμπιακός δεν άφηνε τίποτα στην τύχη του. Λαρεντζάκης, Πετρούσεφ πήραν τη σκυτάλη κι έστειλαν τη διαφορά στους 21 πόντους (78-57, 32’). Η Μακάμπι δεν είχε τις λύσεις και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.
Τα δεκάλεπτα: 26-18, 42-36, 69-57, 89-72
Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6 (2), Ουίλιαμς-Γκος 5 (1), Κέινααν 20 (4), Λαρεντζάκης 6 (1), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Παπανικολάου 7 (2), Πίτερς 17 (2), Πετρούσεφ 5, Μιλουτίνοφ 20, Σίκμα, ΜακΚίσικ
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Οντεντ Κάτας): Κλίβελαντ, Ουέμπ 3 (1), Μπάλντγουιν 18 (1), Μένκο 5 (1), Σόρκιν 9 (1), Ντιμπαρτολομέο 6 (2), Ριμπέρο 8, Νίμπο 3, Μπλατ 10 (2), Κόλσον 10