Ακάθεκτος ο Παναθηναϊκός (14-8), διέλυσε στο κατάμεστο ΟΑΚΑ την Παρτιζάν με 84-71 και διατηρήθηκε στις πρώτες θέσεις της EuroLeague. Ηταν η τέταρτη διαδοχική νίκη για τους «Πράσινους» που κατάφεραν με ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο να επιβάλλουν το ρυθμό τους.
Με την ψυχολογία στα ύψη, εστιάζουν στο ντέρμπι «αιωνίων» της Δευτέρας (22/1) με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ. Στον αντίποδα, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, υπέστη την 11η ήττα της.
Η Παρτίζαν μπήκε δυνατά, προσπάθησε να παίξει μέσα στη ρακέτα, ενώ ο Ρόμπερτ Ντοζίερ ήταν εξαιρετικός. Στο πεντάλεπτο η Παρτίζαν βρέθηκε στο +5 (7-12) ωστόσο η είσοδος του Σλούκα άλλαξε την κατάσταση και με ένα σερί 8-0 η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 15-12 λίγο πριν από το δεκάλεπτο (18-16). Ο Ναν είχε 7 πόντους στο δεκάλεπτο και βοήθησε στο προβάδισμα.
Στη συνέχεια το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, μέχρι που ανέλαβε δράση ο Μάριους Γκριγκόνις! Ο Λιθουανός πετυχαίνοντας 10 από τους 12 πόντους των «πρασίνων» μετά το 28-29 της Παρτίζαν, έφερε τον Παναθηναϊκό στο +9 (40-31) στο 18′. Η Παρτίζαν αντέδρασε, απάντησε με σερί 9-0 και μείωσε σε 42-40 με τη λήξη του ημιχρόνου.
Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 44-45 στο 22′ έχοντας πραγματοποιήσει στο σύνολο επιμέρους σκορ 13-2 από το +9 (42-33) του 18′. Εκτοτε το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο. Η Παρτίζαν ήθελε τον αργό ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό να έχει πολλά επιθετικά προβλήματα.
Ωστόσο, ένα τρομερό κάρφωμα του Λεσόρ με τη λήξη της 3ης περιόδου έμελλε να ανάψει το… φυτίλι του ξεσπάσματος. Η ομάδα του Αταμάν με σερί 8-0 προηγήθηκε με +6 πόντους (64-58 στο 32′).
Στη συνέχεια οι «πράσινοι» προηγήθηκαν και με +9 πόντους (71-62 στο 35′) και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα. Πρώτος σκόρερ ο Ναν με 21 πόντους, εξαιρετικοί Λεσόρ με 14 πόντους και Σλούκας με 10.
Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-40, 58-58, 84-71