Αργά το βράδυ της Πέμπτης 25/1, η ΚΑΕ ΑΕΚ ανακοίνωσε το τέλος της συνεργασίας της με τον Ζοάν Πλάθα.
Η ήττα από τον Προμηθέα στην πρεμιέρα της φάσης των «16» του Basketball Champions League ήταν ο τελευταίος αγώνας του Καταλανού κόουτς στον πάγκο της ΑΕΚ. Παράλληλα, η Eνωση βρίσκεται στην έβδομη θέση της κατάταξης στην Basket League με ρεκόρ 6-9. Πλέον, αναμένεται η ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Ηλία Ζούρο.
Η ανακοίνωση της ΚΑΕ ΑΕΚ
«H AEK BETSSON BC ανακοινώνει τη λύση συνεργασίας με τον κόουτς Ζοάν Πλάθα. Ευχόμαστε κάθε επιτυχία στον Καταλανό τεχνικό στον επόμενο σταθμό της καριέρας του».