Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να συνεχίσει το νικηφόρο του σερί στο Βελιγράδι, καθώς γνώρισε την ήττα από τη Μακάμπι με 90-75 παρουσιάζοντας σημάδια κόπωσης. Πολύ καλό ματς από τον Καλαϊτζάκη, αποχώρησε τραυματίας ο Ναν. Εχει συγκάτοικο τη Φενέρ στην 4η θέση η ομάδα του Αταμάν. Στον αντίποδα, οι Ισραηλινοί ανέβηκαν στο 13-10 και συνεχίζουν το «κυνήγι» της εξάδας.
Το ματς στην 1η περίοδο πήγανε πόντο-πόντο, με τη Μακάμπι να βρίσκει πόντους από την περιφέρεια (3/6 τρίποντα) και τον Παναθηναϊκό να παίρνει αρκετά επιθετικά ριμπάουντ και να ανανεώσει τη μία επίθεση μετά την άλλη. Οι «πράσινοι» είχαν 7 επιθετικά στο δεκάλεπτο (18-21) και στο σύνολο 13 ριμπάουντ έναν μόλις 5 της Μακάμπι.
Ο Παναθηναϊκός πήρε δύο φορές και προβάδισμα έξι πόντων (18-24 στο 11′ και 29-35 στο 16′) με τον Κέντρικ Ναν να έχει 13 πόντους έως εκείνο το σημείο, ωστόσο δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια. Η Μακάμπι ανέβασε την ένταση στην άμυνα και με επιμέρους 14-1 πήρε προβάδισμα επτά πόντων (43-36) με τη λήξη του ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός μέτρησε στο ημίχρονο 7/18 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 7/10 βολές, 12-13 ριμπάουντ και μόλις πέντε ασίστ για 7 λάθη.
Στην επανάληψη, η Μακάμπι εκμεταλλεύθηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού και προηγήθηκε με +13 πόντους (55-42 στο 24′). Μέχρι που ο Αταμάν χρησιμοποίησε σχήμα με τους Γκραντ, Γκριγκόνις, Καλαϊτζάκη, Χουάντσο και Αντετοκούνμπο οι οποίοι «έδεσαν» την άμυνα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Μπάλντγουιν έκανε ό,τι ήθελε, η Μακάμπι κράτησε το υπέρ της σκορ και έφτασε στο 90-75.
Τα δεκάλεπτα: 18-21, 43-36, 62-59, 90-75.