Εντυπωσιακός ο Παναθηναϊκός, διέλυσε 79-62 την Αρμάνι

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε την Αρμάνι στο κατέμεστο ΟΑΚΑ με 79-62 και βρέθηκε στην 3η θέση της ΕuroLeague - Επόμενος σταθμός το Κάουνας

1' 9" χρόνος ανάγνωσης

Παίζοντας τρομερή άμυνα οι «πράσινοι» διέλυσαν την Αρμάνι Μιλάνο με 79-62 έφτασαν τις 15 νίκες και «πάτησαν» στην 3η θέση της κατάταξης. Εξαιρετικός Καλαϊτζάκης, ανεβασμένος ο Χουάντσο, επέστρεψε ο Βιλντόζα

Η άμυνα ήταν εκείνη που έδωσε στον Παναθηναϊκό το πάνω χέρι στο ξεκίνημα του αγώνα, έχοντας κρατήσει την Αρμάνι Μιλάνο σε πολύ χαμηλό σκοράρισμα (12-6 στο 5′) και σε μόλις 3/11 εντός παιδιάς.

Ο Τζέριαν Γκραντ ήταν ο κινητήριος μοχλός για τους «πράσινους» (5π., 4ασ.), ενώ συμπαραστάτης ήταν ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (4π., 1ρ., 1ασ., 1κλ.) ο οποίος πρόσφερε ένα άκρως ποιοτικό πεντάλεπτο μέχρι να χρεωθεί με δύο φάουλ. Μάλιστα στο 8′ προηγήθηκαν με +9 πόντους (19-10).

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ πέτυχε 10 πόντους στην 2η περίοδο και εκτόξευσε τον Παναθηναϊκό. Βέβαια τα πάντα ξεκίνησαν από την άμυνα, κάτι που αποτυπώθηκε από τους μόλις 12 πόντους που πέτυχε η Αρμάνι.

Η Αρμάνι μείωσε στους 11 πόντους (46-35 στο 22′) αλλά και πάλι χάρη στην καλή άμυνα, το «τριφύλλι» πραγματοποίησε 7-0 σερί με Γκριγκόνις και Γκραντ και έφτασε τη διαφορά στο +18 (53-35 στο 24′).

Έκτοτε δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα «κλείνοντας» το 3ο δεκάλεπτο στο 57-41. Ανάλογο σκηνικό και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους «Πράσινους» να έχουν το πάνω χέρι, να μη χάνουν την επαφή με τη διψήφια διαφορά και να προσφέρουν θέαμα.

Το τελικό 79-62 έφερε τον Παναθηναϊκό στην 3η θέση με Φενέρ και Βίρτους.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 44-28, 57-41, 79-62.