Ζάλγκιρις – Παναθηναϊκός 80-68: Τα λάθη «λύγισαν» τους πράσινους

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν για την 25η αγωνιστική της Euroleague και πλέον έχουν ρεκόρ 15-10 στη διοργάνωση

1' 35" χρόνος ανάγνωσης

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 80-68, για την 25η αγωνιστική της Euroleague και πλέον έχουν ρεκόρ 15-10 στη διοργάνωση. Στον αντίποδα, η Ζάλγκιρις ανέβηκε στο 10-15 και συνεχίζει τον αγώνα της για να προλάβει τα Play-In.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων, υπέπεσε σε πολλά λάθη και δεν κατάφερε να πετύχει και δεύτερη νίκη στη «διαβολοβδομάδα».

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα μακριά από το ΟΑΚΑ, χάνοντας έδαφος όσον αφορά τη διεκδίκηση του πλεονεκτήματος έδρας. Ο Κίναν Εβανς ήταν εκείνος που ηγήθηκε της Ζάλγκιρις, ενώ το πάλεψε ο Ναν με 26 πόντους.

Φρενήρης ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς η Ζάλγκιρις πέτυχε 18 πόντους στο… πεντάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με σούπερ Ναν και Γκριγκόνις έκλεισε το δεκάλεπτο στο 25-25.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε πιο σκληρός στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 8-2 προηγήθηκε με 27-33. Η Ζάλγκιρις πραγματοποίησε δικό της επιμέρους 13-4 χάρη στα τρίποντα από Εβανς, Μάνεκ και Σάμνερ, παίρνοντας προβάδισμα με 40-37 στο 18΄. Παράλληλα, η άμυνα της Ζάλγκιρις ανάγκασε τους «πράσινους» σε πολλά λάθη.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η Ζάλγκιρις προηγήθηκε με +8 πόντους (46-38 και 49-41) αλλά ένα σερί 7-0 του Παναθηναϊκού έφερε το ματς στον πόντο (49-48), χάρη στους Ναν και Λεσόρ. Τα «κενά» διαστήματα ήταν πολλά για τους φιλοξενούμενους, αντίθετα, οι Λιθουανοί είχαν σε τρομερή βραδιά τον Εβανς.

Η Ζάλγκιρις ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά οκτώ πόντων (64-56). Στο 35΄ η διαφορά είχε εκτοξευθεί στο +12 (72-60) για λογαριασμό των γηπεδούχων, ο Ναν προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-38, 64-56, 80-68

Ζάλγκιρις (Αντρέα Τρινκιέρι): Εβανς 24 (4), Λεκαβίτσιους, Χέιζ 2, Γκιεντράιτις 7 (1), Σμιτς 10, Μπιρούτις 12, Σάμνερ 3 (1), Ντίμσα 2, Λαβρινοβίτσιους, Μάνεκ 8 (2), Μπουτκεβίτσιους 2, Ουλάνοβας 10.

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα, Μωραΐτης, Παπαπέτρου, Γκραντ 7 (1), Ναν 26 (5), Λεσόρ 14, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 15 (3), Ερνανγκόμεθ 3, Μήτογλου 3.