Ο Αρης νίκησε τον Παναθηναϊκό των σημαντικών απουσιών (εκτός οι Λεσόρ, Ερνανγκόμεθ, Παπαπέτρου) με 73-70 στο ΟΑΚΑ, βάζοντας τέλος στο αήττητο των «πράσινων». Ηταν η πρώτη νίκη του Αρη στην έδρα των «πράσινων» από το 1997.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν συγκεντρωμένοι από το πρώτο δεκάλεπτο, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που ήταν άστοχος και μπλοκαρισμένος στην επίθεση.
Ο Αρης συνέχισε να ανεβάζει προοδευτικά τη διαφορά, φτάνοντας στο +19 στην εκκίνηση του δευτέρου δεκαλέπτου (10-29), με τον Παναθηναϊκό να αρχίζει να ανεβάζει στροφές στην άμυνά του μετά το 15’, μειώνοντας τη διαφορά. Το «τριφύλλι» έκλεισε το ημίχρονο στο -5 (34-39), όμως ο Αρης είχε τις απαντήσεις.
Οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου (42-39) με τρίποντο του Γκριγκόνις, ο Αρης όμως έμεινε κοντά στο σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -6.
Στην τέταρτη περίοδο, ο Αρης ήταν κοντά στο σκορ και στο τέλος με τρία μεγάλα τρίποντα από τον Βασίλη Τολιόπουλο, πέρασε μπροστά στο σκορ (62-71). Ο Παναθηναϊκός πίεσε, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή.
Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Σλούκας 5 (1), Γκραντ 9 (1), Αντετοκούνμπο 10, Γκριγκόνις 11 (1), Μήτογλου 9, Καλαϊτζάκης 9, Βιλντόζα, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 6, Σαμοντούροφ, Ναν 7 (1), Μαντζούκας 2.
Αρης (Γιάννης Καστρίτης): Τολιόπουλος 12 (4), Μπλούμπεργκς 5 (1), Περσίδης 2, Χάρελ 10 (2), Μπάνκστον 2, Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 14 (3), Σανόγκο 6, Κατσίβελης 5, Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 8, Καλόγηρος 2.