Εντυπωσιακό πέρασμα από την Ισπανία ο Ολυμπιακός, 78-65 τη Βαλένθια

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο στη Βαλένθια, επικράτησε 78-65 των Ισπανών και πέτυχε την 15η φετινή του νίκη στη EuroLeague

1' 55" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το αήττητο στη Βαλένθια, αφού έφτασε την 8η διαδοχική νίκη επικρατώντας 78-65. Παράλληλα, έσπασε και το αρνητικό σερί της φετινής σεζόν, αφού ήταν το πρώτο επιτυχημένο αποτέλεσμα κόντρα σε ισπανικές ομάδες.

Οι Πειραιώτες πέτυχαν την 15η νίκη (15-11) στη EuroLeague κι έμειναν σε τροχιά απευθείας πρόκρισης στα Play – offs. Οι «Eρυθρόλευκοι» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με καλή κυκλοφορία της μπάλας (18 ασίστ) φρόντισαν να πανηγυρίσουν την τρίτη διαδοχική τους νίκη στη διοργάνωση.

Μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου δεν κατάφερε ούτε ο Ολυμπιακός ούτε η Βαλένθια να ξεφύγουν με διαφορά μεγαλύτερη της μίας κατοχής. Αιτία για τους Πειραιώτες τα πέντε λάθη, οι οποίοι ωστόσο έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 19-21. Ο Ολυμπιακός με εξαιρετικές άμυνες που ανάγκασαν τους γηπεδούχους σε λάθη και με τους Παπανικολάου, Ράιτ και Γουίλιαμς-Γκος στην επίθεση έκαναν σερί 12-0, για το +11 (23-34). Ωστόσο, τα λάθη και οι βιαστικές επιθέσεις συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα η Βαλένθια να κλείσει το ημίχρονο μόλις στο -1 (39-40).

Η άμυνα του Ολυμπιακού στην επανάληψη ήταν εντυπωσιακή, δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και με τους Πίτερς-Κάνaαν να βρίσκουν ρυθμό έτρεξε σερί 11-0, για το +10 (41-51), στο 25’.  Οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (44-51), με τους Πειραιώτες να απαντούν με μπροστάρη τον Φαλ και με σερί 8-0, για το +15 (44-59), στο 28’. Ιδιο σκηνικό και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ράιτ να έχει μερίδιο στο μεγάλο διπλό του Ολυμπιακού στην Ισπανία.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-40, 48-60, 65-78

Βαλένθια (Άλεξ Μουμπρού): Χάρπερ 4, Πουέρτο, Ρίβερς 3 (1), Πραντίγια 2, Άντερσον 4, Λόπεθ-Αροστέγκι 10 (1), Τζόουνς 2, Ινγκλις 7, Γιόβιτς 9 (1), Ρόμπερτσον 5 (1), Οτζελέγιε 19 (1), Πάνγκος

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1), Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Ράιτ 10, Κάνααν 16 (1), Λαρεντζάκης, Φαλ 5, Παπανικολάου 3 (1), Μπραζντέικις 3, Πίτερς 9 (1), Πετρούσεφ 6, ΜακΚίσικ 10