Υπό το βλέμμα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του ΟΦΗ με 4-0. Οι Πειραιώτες είχαν πολλές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Ο Βάσκος προπονητής θα είναι ο νέος προπονητής των «ερυθρόλευκων» και πιάνει δουλειά από αύριο για να προετοιμάσει την ομάδα ενόψει του αγώνα με τη Φερεντσβάρος την ερχόμενη Πέμπτη, για τα πλέι οφ του Conference League.
Μόλις στο 6ο λεπτό και με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Μπάουμαν βγήκε από την εστία του προσπαθώντας να διώξει την μπάλα αλλά την έστειλε πάνω στον Μασούρα, που εκμεταλλεύτηκε την περίσταση και άνοιξε το σκορ σε άδειο τέρμα.
Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φορτούνης έκανε το γύρισμα από δεξιά, οι αμυντικοί δεν κατάφεραν να απομακρύνουν και ο Ελ Κααμπί έγραψε από κοντά το 2-0. Σστο 34′ από νέο λάθος αμυντικού ο Ποντένσε πλάσαρε ψύχραιμα για το 3-0. Οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους στην επανάληψη, αλλά συνέχισαν να κυριαρχούν, και αφού είχαν μια καλή ευκαιρία στο 57΄ με το σουτ του Ελ Κααμπί, έφτασαν στο 4-0 με υπέροχη λόμπα του Φορτούνη από ασίστ του Τσικίνιο. Ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία να μειώσει στο 79ο λεπτό, όταν το φάουλ του Μπάκιτς βρήκε το δοκάρι.
Ολυμπιακός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε (71΄ Ιμπόρα), Τσικίνιο, Φορτούνης (61΄ Καμπράλ), Μασούρας (77΄ Ναβάρο), Ποντένσε (46΄ Αλεξανδρόπουλος), Ελ Κααμπί (61΄ Γιόβετιτς)
ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης (46΄ Θοράρινσον), Αμπάντα, Γκλάζερ, Γκαγέγος (46΄ Μοσκέρα), Μπάκιτς, Μπάκου (81΄ Ριέρα), Αποστολάκης (61΄ Χιμένεθ), Ισέκα (61΄ Φελίπε Λουίζ)